Airbus i Chiny umacniają współpracę

Firma Airbus oraz jej chińscy partnerzy, Tianjin Free Trade Zone (TJFTZ) i Aviation Industry Corporation of China (AVIC), podpisali list intencyjny potwierdzający zamiar utworzenia w chińskim mieście Tianjin centrum wyposażenia i dostaw samolotów A330. Jest to już kolejna inwestycja firmy Airbus w tym mieście po otwarciu centrum montażu końcowego samolotów z rodziny A320. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę obsłużenia dynamicznego wzrostu ruchu lotniczego w Chinach dzięki zastosowaniu większych samolotów.

List intencyjny podpisał dzisiaj Fabrice Brégier, prezes i dyrektor generalny firmy Airbus, oraz Lin Zuoming, reprezentujący chińskich partnerów prezes AVIC, w Berlinie (Niemcy) w obecności niemieckiej kanclerz Angeli Merkel oraz przebywającego w Niemczech z wizytą premiera Chin Li Keqianga. Centrum wyposażenia i dostaw samolotów A330 w Tianjin (C&DC Tianjin) ma zajmować się między innymi instalacją kabin, malowaniem samolotów, testami rozruchowymi silników oraz dostawami samolotów. Samoloty będą najpierw montowane w Tuluzie, a następnie polecą do Chin, gdzie otrzymają odpowiednie wyposażenie w zakładach w Tianjin.

Na służbie u chińskich operatorów znajduje się obecnie ponad 1 000 samolotów Airbus (około 140 samolotów z rodziny A330 i ponad 920 samolotów z rodziny A320). Zgodnie z przewidywaniami firmy Airbus, w ciągu następnych dwudziestu lat, od roku 2014 do 2033, popyt na samoloty w Chinach wyniesie ponad 5 300 nowych samolotów komercyjnych o pojemności powyżej 100 miejsc i samolotów towarowych.

Rodzina samolotów A330, która obejmuje maszyny o pojemności od 250 do 300 miejsc, zdobyła już ponad 1 300 zamówień, a ponad 1 000 samolotów z tej rodziny znajduje się na służbie u ponad 100 operatorów na całym świecie. A330 to jeden z najwydajniejszych samolotów na świecie – oferuje najniższe w swojej klasie koszty operacyjne oraz średnią niezawodność na poziomie ponad 99 procent. A330 jest częścią najnowocześniejszej i najwszechstronniejszej linii produktów szerokokadłubowych na świecie, która obejmuje również większy model A350 XWB oraz dwupokładowy A380. Samoloty te mieszczą od 250 do ponad 500 pasażerów i spełniają wszystkie wymogi linii lotniczych dotyczące połączeń długo- i średniodystansowych oraz regionalnych.

Dzięki ok. 11 000 sprzedanych samolotów wąskokadłubowych, z których ponad 6 200 dostarczono już ok. 400 klientom i operatorom rodzina A320 to wiodąca, najlepiej sprzedająca się i najnowocześniejsza rodzina samolotów wąskokadłubowych na świecie.

Źródło / Autor: Airbus

Zdjęcie: Airbus