Kategorie
News Polska

BLMW: Kolejna akcja ratownicza na Bałtyku

Załoga śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliła wieczorem [03.10] pomocy mężczyźnie, który doznał urazu głowy. Poszkodowany został podjęty z platformy wiertniczej na Bałtyku i pod opieką lekarza przetransportowany na ląd. W tym roku to już 12 akcja ratownicza z udziałem załóg samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego.zdjęcie – Akcja ratownicza na BałtykuAkcja ratownicza na Bałtyku
Około godziny 18.20 załoga śmigłowca W-3RM „Anakonda” z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego dostała sygnał, że pomocy potrzebuje mężczyzna znajdujący się na platformie wiertniczej. Z przekazanych informacji wynikało, że doznał urazu głowy i musi być przewieziony na ląd. „Anakonda” pod dowództwem kmdr por. pil. Waldemara Orlińskiego wystartowała z lotniska w Gdyni Babich Dołach o godzinie 18.40 i skierowała się w kierunku platformy położonej około 37 mil morskich (ponad 68 kilometrów) na północny-wschód od Rozewia. Dolot do rejonu akcji trwał 28 minut. O godzinie 19.14 poszkodowany mężczyzna znajdował się już pod opieką lekarza pokładowego kpt. Tomasza Sikory, a śmigłowiec leciał w kierunku lądu. Po kolejnych 28 minutach maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni gdzie mężczyzna, w stanie stabilnym został przekazany załodze karetki pogotowia ratunkowego.

To już 12 w tym roku akcja ratownicza na morzu z udziałem załóg samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90 lotnicy morscy uczestniczyli w 554 akcjach ratowniczych i udzielili pomocy 292 osobom.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego „Anakonda”:

kmdr por. pil. Waldemar Orliński – dowódca załogi;
kpt. pil. Marek Wawrzyniak – drugi pilot;
kpt. Tomasz Sikora – lekarz pokładowy;
st. chor. szt. Grzegorz Malski – technik;
chor. Grzegorz Burakowski – ratownik.
Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera także załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

1_5

Źródło: BLMW

Autor: kmdr ppor. Czesław Cichy/BLMW

Zdjęcie: kmdr ppor. Czesław Cichy/BLMW

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska