Koniec misji PKW ORLIK 5

Po czterech miesiącach spędzonych na straży nieba Litwy, Łotwy i Estonii, w obecności wiceministra obrony Litwy Mariusa Velicki i dowódcy CAOC w Uedem gen. broni pil. Joachima Wundraka, dowódca PKW ORLIK 5 ppłk dypl. pil. Krzysztof Stobiecki przekazał ppłk. pil Joao Piresowi, dowódcy kontyngentu portugalskiego symboliczny klucz do nieba bałtyckiego. Jednocześnie stanowiący do tej pory wsparcie PKW Orlik 5 w misji Baltic Air Policing komponent brytyjski przekazał obowiązki lotnikom z Kanady.
1 września na lotnisku w litewskim Siauliai odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia misją Air Policing (faktycznie polscy lotnicy zdadzą służbę w 2 września). Stronę polską na ceremonii reprezentowali: ambasador RP na Litwie Jarosław Czubiński oraz gen. dyw. pil. Sławomir Kałuziński, szef sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ. Minister Velicka przypomniał, iż obecna misja była już piątą zmianą wystawianą przez stronę polską i polskie siły powietrzne należą do liderów wśród państw NATO, jeśli chodzi o zaangażowanie w ochronę nadbałtyckiego nieba.
Ppłk Stobiecki podziękował gospodarzom miasta Siauliai oraz dowódcy bazy litewskiej za wsparcie i pomoc w wykonywaniu sojuszniczych zobowiązań, a także wszystkim żołnierzom polskiego i brytyjskiego kontyngentu za czteromiesięczną służbę. Wszyscy polscy żołnierze odznaczeni zostali Medalem za udział w operacji NATO Baltic Air Policing. Ponadto wyróżnienia od dowódcy litewskich sił powietrznych płk. Audronisa Nowickasa otrzymali:
Medal of Distinction: ppłk pil. Krzysztof Stobiecki i ppłk pil. Piotr Wyrembski (zastępca dowódcy PKW Orlik 5).
Medal of Memento: kapitanowie Michał Kuśmierczyk, Marek Kwiatek, Paweł Dłużniewski oraz plut. Stanisław Ziemnicki.
List Gratulacyjny Dowódcy Sił Powietrznych otrzymali mjr Krzysztof Kloch, st. chor. szt. Józef Gromala, mł. chor. Krystian Pecka i st. sierż. Tomasz Katafiasz.

Uroczystość zakończył wspólny przelot czterech samolotów: polskiego MiG-29, portugalskiego F-16, kanadyjskiego F-18 i brytyjskiego Eurofightera.

Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK 5 strzegł bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii od 1 maja do 2 września 2014 r. Na Litwie polscy lotnicy misję Air Policing pełnili po raz piąty (2006, 2008, 2010, 2012, 2014). Zmianę 35 rotacji wystawiła 22 Baza Lotnictwa Taktycznego z Malborka uzupełniona żołnierzami z innych jednostek Sił Powietrznych i Wojska Polskiego. Dla jednostki z Malborka był to już trzeci kontyngent do misji Air Policing na Litwie. Do ochrony bałtyckiego nieba piloci wykorzystywali 4 myśliwce MiG-29.
Spędzili prawie 300 godzin w powietrzu wykonując 30 lotów na przechwycenie (ALFA SCRAMBLE) 114 loty treningowe (TANGO SCRAMBLE).

6_2
Źródło: DGRSZ
Tekst : kpt. Marek Kwiatek
Zdjęcia: sierż. Mirosław Loda