DGRSZ: Koniec misji Francuzów, przybywają Holendrzy

Francuski komponent lotniczy, stacjonujący od początku maja 2014 na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, opuszcza Polskę.zdjęcie – Koniec misji Francuzów, przybywają HolendrzyWspółny lot MiG-a-29 i Mirage 2000-5 zdjęcie: M. Kraków Okine
Po 126 dniach pobytu w Polsce odlecieli do Francji lotnicy z kontyngentu Francuskich Sił Powietrznych, którzy stacjonując w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego wspierali misję Baltic Air Policing. W natowskiej operacji uczestniczyli też lotnicy z Wielkiej Brytanii, Danii oraz Polski (kontyngent Orlik 5). To było pierwsze tak długotrwałe stacjonowanie lotników francuskich na polskiej ziemi oraz pierwsza międzynarodowa tura operacji Baltic Air Policing.

Komponent francuski wystawiły 4 bazy lotnicze: 113 Baza Lotnicza Saint Dizier i 116 Baza Lotnicza Luxeuil (samoloty Rafale – po polsku znaczy „Szkwał”) oraz 115 Baza Lotnicza Orange i 118 Baza Lotnicza Mont-De-Marsan (samoloty Mirage 2000-5).

Od początku misji do końca czerwca piloci francuscy wykonywali loty na samolotach Rafale, a od początku lipca do końca na samolotach Mirage 2000-5. Wraz z samolotami zmieniły się ich załogi i personel techniczny. W obu rotacjach francuski komponent liczył 4 samoloty i około 100 żołnierzy. Podczas pobytu w Malborku Francuzi pełnili dyżury bojowy w zintegrowanym systemie obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO NATINAMDS. Dowodzeni byli wtedy przez Koalicyjne Centrum Operacji Powietrznych NATO (CAOC) w Uedem w Niemczech.

Oprócz tego ćwiczyli patrolowanie przestrzeni powietrznej w lotach nad Polską, Litwą i wodami międzynarodowymi Bałtyku. Trenowali w powietrzu z pilotami 22 BLT (MiG-29), 21 BLT (Su-22) i 32 BLT (F-16) ćwicząc m.in. elementy walki powietrznej.

Za zgodą Dowódcy Generalnego RSZ trzech Francuzów wykonało loty zapoznawcze w kabinie MiGa-29 UB (dwumiejscowego). Dowódca naszej bazy ppłk pil. Leszek Błach poleciał francuskim Mirage 2000-5.

Na miejsce Francuzów do Malborka przybywa kontyngent Sił Powietrznych Królestwa Holandii, ponad 100 żołnierzy i 5 myśliwców F-16 MLU. Oni również będą uczestniczyć w operacji Baltic Air Policing.

mirage-i-mig-29.640x300

Źródło: DGRSZ
Autor: ppłk Artur Goławski
Zdjęcie: Małgorzata Kraków-Okine