Kolejne rekordy Portu Lotniczego Gdańsk!

Od początku 2014 roku gdańskie lotnisko obsłużyło już 1.835.107 pasażerów, co oznacza wzrost na poziomie 12,5% w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku.
„Na tak doskonałe wyniki Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy złożyło się kilka czynników ruchowych. Największą „cegiełkę” dołożył Wizzair, który już w maju zwiększył oferowanie w ramach zbazowanych w Gdańsku 4 samolotów, a od połowy czerwca dołożył 5 samolot do Gdańskiej bazy. Nie dziwi więc, że prawie połowa ze wzrostu zanotowanego w lipcu do właśnie zasługa różowych samolotów węgierskiego przewoźnika” – powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Same linie Wizz Air przewiozły na gdańskich trasach 32 659 pasażerów więcej, niż miało to miejsce rok temu – to 41,4 proc. odnotowanej w lipcu nadwyżki. Szczególnie istotne było zwiększenie częstotliwości rejsów do Londynu Luton (7,4 tys. więcej pasażerów niż w lipcu 2013, udział we wzroście 9,3%), Sztokholmu (odpowiednio 5,2 tys. i 6,6%), Dortmundu (3,3 tys. i 4,2%), Bergen (3,2 tys. i 4,0%) oraz Alesund (3,0 tys. i 3,9%).
Do kolejnych czynników należy zaliczyć:
zwiększony ruch czarterowy (18,9 tys. pasażerów więcej niż rok wcześniej, udział we wzroście 24%),
nowe połączenia krajowe Ryanair do Modlina, Krakowa i Wrocławia (17,1 tys. pasażerów których rok temu nie było, bo przewoźnik nie realizował połączeń krajowych – 21,7% udziału we wzroście)
zwiększone oferowanie Lufthansy do Frankfurtu i Monachium (10,6 tys. pasażerów więcej niż w lipcu 2013, udział we wzroście 13,4%).
„Zeszłomiesięczne wyniki upewniły nas, że przekroczenie oczekiwanej w Gdańsku liczby 3 milionów pasażerów nastąpi szybciej niż się tego spodziewaliśmy na początku roku. Z tej okazji już dzisiaj zapraszamy wszystkich naszych pasażerów, którzy odbyli lub jeszcze w 2014 roku odbędą podróż do/z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, do udziału w niezwykłej loterii. Wśród wszystkich uczestników, zgłaszających się za pośrednictwem formularzy znajdujących się na terenie terminali, albo poprzez stronę internetową, rozlosujemy fantastyczną nagrodę: 4-osobowy wyjazd do Madrytu na mecz Realu z FC Barceloną! czyli słynne Gran Derbi. Szczegóły konkursu oraz elektroniczny formularz zgłoszeniowy dostępne są na specjalnej stronie: 3million.pl” – dodaje Prezes Kloskowski.
W sezonie letnim w ruchu regularnym z Gdańska można polecieć do:
Berlina (Air Berlin)
Amsterdamu, Brukseli, Dubrownika, Helsinek, Krakowa, Lublina, Splitu, Wrocławia, Zadaru, Zurych (Eurolot)
Warszawy (PLL LOT)
Frankfurtu, Monachium (Lufthansa)
Oslo (Norwegian)
Birmingham, Bristolu, Cork, Dublina, Edynburga, Modlina, Krakowa, Leeds Bradford, Londyn Stansted, Manchesteru, Oslo Rygge, Pizy, Wrocławia (Ryanair)
Kopenhagi, Oslo (SAS)
Alesund, Barcelony, Bergen, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Eindhoven, Glasgow-Prestwick, Goteborga, Hamburga-Lubeki, Haugesund, Kolonii/Bonn, Kristiansand, Liverpoolu, Londynu Luton, Malme-Sturup, Mediolanu-Bergamo, na Maltę, Oslo Torp, Paryża-Beauvais, Rzymu, Stavanger, Sztokholmu-Skavsta, Trondheim oraz Turku (WizzAir).
W sezonie letnim w ruchu czarterowym z Gdańska można polecieć do:
Agadiru, Antalayi, Barcelony, Burgas, Bodrum, Rodos, Chania, Dalaman, Dubrovnika, Enfidha, Heraklionu, Hurghady, Korfu, Kos, Madery, Monastiru, Palma de Mallorca, Pafos, Salonik, Sharm al Sheik, Teneryfy, Varny, Fuerteventury i Zakyntosu.

Źródło / Autor: Lotnisko Gdańsk

Zdjęcie: Lotnisko Gdańsk / Rafał Trzciński