MON: Loty w ramach Traktatu o Otwartych Przestworzach

Od poniedziałku do piątku nad Polską będzie wykonywał loty samolot obserwacyjny An-30B, należący do Federacji Rosyjskiej. Cykliczne przedsięwzięcie odbywa się według postanowień międzynarodowego Traktatu o Otwartych Przestworzach.

Na przełomie marca i kwietnia br. analogiczne loty nad obszarem Federacji Rosyjskiej wykonywali polscy obserwatorzy.

Kilkunastoosobowemu rosyjskiemu zespołowi inspekcyjnemu w czasie pobytu w Polsce oraz w czasie lotów towarzyszyć będą polscy specjaliści wojskowi. Samolot obserwacyjny An-30B w czasie przerw w lotach stacjonował będzie na terenie lotniska Okęcie w Warszawie. Będzie to trzeci w tym roku pobyt rosyjskich obserwatorów w Polsce, poprzednie loty obserwacyjne miały miejsce w kwietniu oraz w lipcu.

Loty obserwacyjne odbywają się według postanowień międzynarodowego Traktatu o Otwartych Przestworzach, za zgodą państwa obserwowanego oraz na zasadzie wzajemności. Zespołom inspekcyjnym zawsze towarzyszą obserwatorzy reprezentujący państwo, nad terytorium którego loty są prowadzone. Polscy specjaliści od 30 marca do 4 kwietnia br. wykonali podobny lot nad terytorium Federacji Rosyjskiej.

Rzecznik prasowy Ministra Obrony Narodowej
płk Jacek Sońta

space.640x300