Wizyta Zastępcy Dowódcy AIRCOM

Zastępca Dowódcy Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO (Allied Air Command – AIRCOM) w Ramstein generał broni pilot Dominique de Longvilliers w dniach 15 i 16 lipca złożył wizytę w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. zdjęcie – Wizyta Zastępcy Dowódcy AIRCOMWizyta Zastępcy Dowódcy AIRCOM w 22 BLT
Francuskiego generała w Malborku przywitał Inspektor Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji pilot Jan Śliwka oraz Dowódca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego (22BLT) pułkownik pilot Leszek Błach. Głównym celem wizyty było omówienie kwestii dotyczących nowej struktury kierowania i dowodzenia oraz współdziałania z wojskami NATO. Generał broni pilot Dominique de Longvilliers zapoznał się również z przeznaczeniem, strukturą oraz zadaniami bazy. Pułkownik Błach omówił także realizację misji Air Policing w przestrzeni powietrznej RP oraz Polskiego Kontyngentu Wojskowego ORLIK-5, stacjonującego na Litwie i pełniącego misję wojskowego nadzoru przestrzeni Baltic Air Policing.

Generał de Longvilliers spotkał się również ze stacjonującym na terenie 22BLT francuskim kontyngentem lotniczym oraz wziął udział w uroczystej zbiórce z okazji Święta Niepodległości Francji.

Piloci z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku od 1 maja br. tworzą polski kontyngent, działający w misji natowskiej Baltic Air Policing z bazy w Szalach na Litwie. Polacy są krajem wiodącym w tej misji. Wspierają ich kontyngenty lotnicze z Francji (stacjonuje w 22BLT Malborku), Wielkiej Brytanii (stacjonuje w Szawlach na Litwie) i Danii (stacjonuje w estońskiej bazie Amari).

Kontyngent francuski pełni na zmianę z polskimi bazami lotnictwa taktycznego dyżur Air Policing w polskiej przestrzeni powietrznej oraz ćwiczy z naszymi lotnikami, na przykład podczas manewrów Eagle Talon. Do 2 czerwca br. w Malborku stacjonowały samoloty Rafale, które zastąpione zostały przez cztery myśliwce Mirage 2000. Francuski kontyngent będzie przebywać w Polsce do końca sierpnia tego roku.

img_1537
Źródło: DGRSZ
Autor: kpt. Cezary Świercz
Zdjęcie: kpt. Cezary Świercz