Elbit Systems i Nicarnica Aviation podpisały Memorandum of Understanding dotyczące systemu służącego wykrywaniu pyłu wulkanicznego – ClearVision EVS

Elbit Systems (NASDAQ i TASE: ESLT) i Nicarnica Aviation poinformowały o podpisaniu Memorandum of Understanding dotyczącego rozwoju na zasadzie wyłączności technologii wykrywania popiołu wulkanicznego. Rozwiązanie autorstwa Nicarnica będzie stosowane w systemach rozszerzonej wizji (EVS – Enhanced Vision Systems) produkcji Elbit Systems w lotnictwie cywilnym. Pozwoli ono pilotom unikać zagrożeń związanych z lotami na obszarach zagrożonych erupcją wulkaniczną.

Nicarnica opracowało przełomową technologię AVOID (Airborne Volcanic Object Imaging Detector) w celu wykrywania popiołów wulkanicznych w atmosferze 100 km przed samolotem, co umożliwia pilotom wykrywanie i bezpieczne uniknięcie niebezpiecznych chmur popiołów. Wdrożenie technologii do systemów ClearVision EVS umożliwi klientom uzyskanie dodatkowych możliwości, bez konieczności montażu dodatkowych urządzeń. Technologia AVOID została już zademonstrowana w praktyce w październiku 2013 roku, kiedy to podczas testów wykrywano dwutlenek siarki, pyły Sahary i popiół wulkaniczny.

Elbit Systems jest światowym liderem w dostawie systemów wizyjnych dla klientów w różnych segmentach rynku – zarówno wojskowym, jak i cywilnym. Firma dostarczyła dotychczas ponad 10,000 zestawów HUD (Head Up Display), HMD (Helmet Mounted Display) oraz EVS dla operatorów platform lotniczych na całym świecie. Owe systemy przepracowały już ponad 2 miliony godzin w locie.

„Współpraca z Nicarnia to kolejny krok w realizacji naszej strategii, mającej na celu zapewnienie naszym klientom dodatkowych aplikacji i możliwości operacyjnych przy pomocy naszego nowatorskiego systemu ClearVision” – mówi Yoram Shmueli, Menadżer Generalny Elbit Systems Aerospace Division.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni i pełni nadziei odnośnie naszej współpracy z Elbit Systems. Przyczyni się ona do realizacji celu, jakim jest jak najszybsze oferowanie systemu wykrywania popiołu. Pomoże to przemysłowi lotniczemu na uniknięcie szkód wywołanych erupcjami wulkanów, takich jak erupcja Eyjafjallajökull w 2010 roku” mówi Ove Bratsberg, CEO w Nicarnica Aviation.

un_Ove Bratsberg, CEO of Nicarnica Aviation (left) and Yoram Shmueli, General Manager of Elbit Systems' Aerospace Division (right)

Źródło / Autor: Elbit Systems

Zdjęcie: Elbit Systems