Boeing i Air New Zealand świętują dostarczenie pierwszego samolotu 787-9 Dreamliner

Boeing razem z liniami Air New Zealand świętował dziś dostarczenie pierwszego samolotu 787-9 Dreamliner. Do kierownictwa i gości Air New Zealand dołączyła grupa blisko 1000 pracowników Boeinga pracujących przy programie 787, aby wspólnie uczcić to przełomowe wydarzenie.

“Jesteśmy dumni będąc pierwszym odbiorcą modelu 787-9” – powiedział dyrektor finansowy Air New Zealand, Rob McDonald. „Wierzymy, że samolot ten całkowicie odmieni ofertę Air New Zealand, zapewniając lepsze parametry związane z wydajnością i komfortem pasażerów. Zapraszamy wszystkich naszych klientów na pokład nowego samolotu, aby mogli sami doświadczyć zalet oferowanych przez ten model.”

787-9 napędzany silnikami Rolls-Royce’a stanowi część planu modernizacji linii Air New Zealand. 787-9, w wyjątkowym, czarnym malowaniu, jest pierwszym z 10 Dreamlinerów, które dołączą do floty Air New Zealand. Linie zapowiadają, że w październiku 2014 r. samolot zacznie obsługiwać trasę Auckland-Perth , a od listopada 2014 r. rozpocznie loty do Tokio i Szanghaju.

“Dostarczenie tego samolotu stanowi hołd dla ciężkiej pracy i poświęcenia naszych pracowników i dostawców oraz linii Air New Zealand” – powiedział John Wojick, wiceprezes Global Sales and Marketing w Boeing Commercial Airplanes. „Linie Air New Zealand, dzięki innowacyjności, unikalnej misji i położeniu geograficznemu, były idealnym partnerem podczas tworzenia 787-9. Samolot ten w połączeniu z wyjątkową jakością obsługi odróżniać będzie linie Air New Zealand od konkurencji, zapewniając niezapomniane wrażenia z lotu.”

787-9 stanowi uzupełnienie i rozszerzenie rodziny samolotów 787. Z kadłubem o 6 metrów dłuższym niż w 787-8, 787-9 będzie mógł zabrać o 40 pasażerów więcej w rejs dłuższy o ponad 830 km, przy zachowaniu tak samo korzystnych współczynników wpływu na środowisko – 20 proc. mniejsze zużycie paliwa i 20 proc. mniej emisji zanieczyszczeń w porównaniu z samolotami podobnych rozmiarów.

787-9 wykorzystuje wizjonerską konstrukcję 787-8, oferując pasażerom takie udogodnienia jak duże okna i schowki, nowoczesne oświetlenie LED, większą wilgotność, wyższe ciśnienie, czystsze powietrze i większy komfort lotu.

26 klientów z całego świata zamówiło 409 samolotów 787-9, co stanowi 40 proc. wszystkich zamówionych 787.

K66165-01a

Źródło / Autor: Boeing
Zdjęcie: Boeing