Święto 1ORel

W piątek, 4 lipca br., święto obchodził 1 Ośrodek Radioelektroniczny w Grójcu.
W miniony weekend grójecki garnizon przeżywał swoje wyjątkowe święto – w podwojach jednostki obchodzono święto 1 Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk. Jana Kowalewskiego.Wielotygodniowe przygotowania do święta skupione były przede wszystkim na nadaniu jego obchodom oprawy szczególnie godnej kilkudziesięcioletnich tradycji grójeckiego ośrodka oraz jego ponad półwiecznego związku z miastem i jego mieszkańcami.

Obchody święta 1ORel. zainaugurowano w dniu 1 lipca br., kiedy to, dla wyróżniających się żołnierzy ośrodka oraz dla członków współpracujących z jednostką stowarzyszeń i związków kombatanckich, zorganizowano podróż historyczno – wojskową „Szlakiem życia i śmierci pułkownika Jana Piwnika – Ponurego”.Podczas tej podróży odwiedzono dom rodzinny Jana Piwnika oraz wszystkie świętokrzyskie miejsca uświęcone krwią partyzantów „Ponurego” z okresu ich bohaterskich walk z hitlerowskim najeźdźcą. W programie ujęto także zwiedzenie Zakładów Zbrojeniowych Mesko w Skarżysku – Kamiennej oraz Opactwo Cysterskie w Wąchocku – miejsca, gdzie od 25 lat spoczywają prochy pułkownika Jana Piwnika „Ponurego”.

Jak co roku, święto grójeckiej jednostki stało się okazją do uczczenia pamięci byłych żołnierzy ośrodka, w tym również jego nieżyjących dowódców. Stąd też, żołnierze jednostki i przedstawiciele współpracujących z ośrodkiem stowarzyszeń kombatanckich, odwiedzili groby byłych żołnierzy na cmentarzu w Grójcu i na warszawskich Powązkach, na których w imieniu Dowódcy 1ORel. złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Główne uroczystości świąteczne, w słoneczny piątek 4 lipca 2014 r., zainaugurowano kameralnymi uroczystościami pod obeliskiem upamiętniającymPatrona 1 Ośrodka Radioelektronicznego – podpułkownika Jana Kowalewskiego.

Jednak kulminacyjną częścią obchodów był uroczysty apel, który w asyście kompanii honorowej 1ORel oraz orkiestry wojskowej z Dęblina i sztandaru jednostki, a także pododdziałów jednostki, poprowadził dowódca uroczystości podpułkownik Dariusz Stefański.

Ceremonię główną rozpoczęto meldunkiem złożonym Dowódcy jednostki, pułkownikowi Andrzejowi Kozerze, a odświętność tego żołnierskiego spotkania podkreślała dodatkowo obecność na defiladowym placu pododdziału uczniów klas mundurowych z zaprzyjaźnionego białobrzeskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Wyjątkowość święta grójeckiego ośrodka została zaznaczona także mnogością wyróżnień i nagród, które żołnierze i pracownicy wojska otrzymali z rąk Szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generała dywizji Leszka Soczewicy.

Kilkoro żołnierzy zostało awansowanych na kolejny stopień wojskowy, a starszego chorążego Roberta Licznerskiego udekorowano prestiżowym medalem „Gwiazda Afganistanu”. Po raz pierwszy w historii ośrodka, pięciu żołnierzy jednostki za wybitne osiągnięcia w służbie wojskowej zostało uhonorowanych odznaką „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej”, natomiast kilkunastu żołnierzy i pracowników wojska otrzymało upominki okolicznościowe oraz listy gratulacyjne od dowódcy.

W drugiej części uroczystości, pułkownik Kozera w uznaniu wieloletniej i owocnej współpracy 1ORel z władzami administracyjnymi i samorządowymi oraz z instytucjami miejskimi i powiatowymi, wyróżnił przedstawicieli tych organów, a także– zaprzyjaźnionych z wojskiem szefów i komendantów policji, straży pożarnej i aresztu śledczego. Uwieńczeniem uroczystego apelu była barwna defilada pododdziałów żołnierskich oraz oklaskiwana rzęsistymi brawami musztra paradna Orkiestry Wojskowej z Dęblina.

Tegoroczne obchody święta 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego zakończyło przebiegające w znakomitym nastroju spotkanie żołnierskich pokoleń, okraszone koncertem wyjątkowej urody, w wykonaniu 40 – osobowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej MODERATO z wareckiego Dworku na Długiej, pod batutą Arkadiusza Gębskiego

1orel swieto

Źródło: 1 Ośrodek Radioelektroniczny w Grójcu

Autor: Ryszard Olik

Zdjęcie: Ryszard Olik