BLMW: „Anakondą” na porodówkę

Załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda” z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła 28 czerwca w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebowała znajdująca się na promie kobieta, u której rozpoczęła się akcja porodowa. Kobieta została bezpiecznie przetransportowana na ląd i przekazana obsadzie karetki pogotowia.zdjęcie – „Anakondą” na porodówkęAkcja ratwnicza Anakondy z Brygady Lotnictwa MW
O godzinie 14.10 załoga śmigłowca W-3RM została powiadomiona, że u kobiety znajdującej się na promie „Stena Spirit” rozpoczęła się akcja porodowa i wymaga ona natychmiastowego transportu do szpitala. W chwili otrzymania sygnału jednostka znajdowała się w odległości 40 mil morskich od Rozewia. „Anakonda” dyżurująca na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach wystartowała do akcji o godzinie 14.26. Po 26 minutach lotu znajdowała się nad promem. Ratownik po zejściu na pokład jednostki przygotował kobietę do podjęcia za pomocą noszy. O 15.14 załoga rozpoczęła lot powrotny, by o 15.44 wylądować na lotnisku w Gdyni. Tam kobieta została przekazana obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca W-3RM „Anakonda”: kmdr ppor. pil. Adam Sołopa (dowódca); st. chor. szt. pil. Edmund Kutnik (drugi pilot); mł. chor. Grzegorz Burakowski (ratownik); st. chor. szt. Dariusz Dudulski.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej utrzymujące ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

W tym roku to 4 akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowca BLMW. Od początku lat dziewięćdzisiątych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 546 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 287 osobom.

anakonda1

Źródło: BLMW
Autor: kmdr ppor. Czesław Cichy
Zdjęcie: BLMW