6. BPD: Kolejni żołnierze amerykańscy w Polsce

Desantem spadochronowym żołnierzy i sprzętu rozpoczął szkolenie w Polsce kolejny pododdział amerykańskiej 173 Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej Piechoty. Spadochroniarze zmienili przebywających dotychczas w Polsce kompanię żołnierzy tej samej jednostki.
W dniu 26.06.2014r. na zrzutowisku „Piaskowy Bród” znajdującym się na terenie Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko desantowało się z dwóch samolotów C-130 Hercules ponad 60 amerykańskich spadochroniarzy. Oprócz żołnierzy z pokładów transportowców zrzucono także na specjalnych platformach dwa samochody HMMWV (Hummer). Desantowani żołnierze to część kompanii 91 Regimentu Kawalerii 173 Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej Piechoty. Na co dzień amerykańscy żołnierze stacjonują we włoskiej Vincenzie. Kompania D, która w najbliższym czasie będzie się szkolić w Polsce jest pododdziałem typu ciężkiego. Oznacza to, że w odróżnieniu od większości spadochroniarzy, dla których w działaniu środkiem transportu są najpierw samoloty a potem własne nogi ta wyposażona jest w pojazdy. W tym wypadku są to doskonale znane na całym świecie pojazdy typu HMMWV.
W ciągu następnych kilku tygodni pobytu w Polsce na poligonie w pobliżu Drawska Pomorskiego Amerykanie będą ćwiczyć wspólnie z polskimi spadochroniarzami z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz żołnierzami z 3 batalionu Kanadyjskiej Lekkiej Piechoty Księżniczki Patrycji. Polski pododdział to również kompania szturmowa typu ciężkiego z 18 batalionu powietrznodesantowego z Bielska – Białej. Podobnie jak Amerykanie także Polacy w swych działaniach wykorzystują pojazdy HMMWV. Plan wspólnych ćwiczeń przewiduje doskonalenie umiejętności wykonywania zadań w działaniach typowych dla wojsk powietrznodesantowych takich jak zrzuty spadochronowe, opanowanie ważnych punktów terenowych i obiektów infrastruktury przeciwnika. Nie zabraknie także szkoleń na strzelnicy czy też tych realizowanych w rejonie zurbanizowanym.

DSC00029

Źródło: 6. BPD

Autor: kpt. Marcin Gil
Zdjęcie: kpt. Marcin Gil