Szkolenie birdstrike w Katowice Airport

Zarządzanie ochroną przyrody ożywionej na lotnisku, czyli podejmowanie wszelkich działań, aby zwierzęta nie zagrażały samolotom, jest jednym z istotnych elementów wpływającym na bezpieczeństwo operacji lotniczych.
W celu poszerzenia, utrwalenia wiedzy i podniesienia poziomu bezpieczeństwa, Katowice Airport i linia lotnicza Wizz Air, w dniach 24-25 czerwca br. na terenie pyrzowickiego lotniska zorganizowały szkolenie. Przeprowadzili je specjaliści z brytyjskiej firmy Birdstrike Management Ltd. W szkoleniu wzięły udział osoby odpowiedzialne za zarządzanie ochroną środowiska na lotniskach w Bacau, Cluj Napoca, Dortmundzie, Gdańsku, Göteborgu, Wrocławiu, Modlinie, Szczecinie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie, Malmo i Rydze.
W ramach szkolenia poruszono szeroki zakres zagadnień związany z omawianym tematem. Zaprezentowano m.in. jak prawidłowo identyfikować najistotniejsze dla lotniska grupy ryzyka dla poszczególnych gatunków ptaków, na przykładzie stosowanych w Wielkiej Brytanii metod, w tym przy użyciu najnowszego oprogramowania do identyfikacji ptaków.
Przedstawiono także kwestie zarządzania siedliskiem, jakim teoretycznie może być dla ptaków lotnisko tak, aby zminimalizować ich obecność. Przeprowadzono także przegląd wszystkich znanych metod odstraszania i kontroli ptaków mogących się znajdować w pobliżu lotnisk. Omówiono metody działań aby unikać przyzwyczajenia się ptaków do stosowanych rozwiązań.
Zaprezentowano również złe i nieskuteczne praktyki odstraszania i kontroli ptaków. W ramach panelu dotyczącego monitoringu ptaków poza lotniskiem zostały przedstawione korzyści jakie przynosi zidentyfikowanie skupisk ptaków, ilości gatunków i sposobów poruszania się ptaków występujących w promieniu do 13 km od lotniska.
Na gruncie prawa krajowego i europejskiego omówiono przepisy na podstawie których zarządzający lotniskami zobowiązani są do prowadzenia kontroli ptaków. Odbyły się także

warsztaty o tym, jak identyfikować ptaki na podstawie ich szczątków oraz ze stosowania sprzętu biosonicznego. Było to pierwsze tego typu międzynarodowe szkolenie z zarządzania przyrodą ożywioną w Polsce.
Na całym świecie rocznie dochodzi do ok. 4 tys. kolizji samolotów z ptakami, ale dzięki podejmowaniu coraz skuteczniejszych metod ich przeciwdziałaniu, ta liczba roku na rok maleje. Na szczęście bardzo rzadko taki kontakt kończy się tragicznie.

Źródło / Autor: Wizz Air