DGRSZ: Przeciwlotnicy trenują z lotnikami

Rakietowcy z 4 i 8 pułków przeciwlotniczych intensywnie szkolą się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, przygotowując się do wykonania najważniejszego sprawdzianu ogniowego w 2014 roku.

Dla żołnierzy z 8 pplot ćwiczenie taktyczno–specjalne WYSIŁEK–14, podczas którego zaplanowano rakietowe strzelania, będzie sprawdzeniem poziomu wyszkolenia na koniec okresu zgrywania 3 dywizjonu przeciwlotniczego oraz batalionu logistycznego.

Na nadmorskim poligonie obsługi przeciwlotniczych rakietowych wozów bojowych „OSA” oraz stacji radiolokacyjnych doskonalą pracę bojową na swoich stanowiskach. Cykliczne, prawie codzienne treningi kierowania ogniem z rozwiniętym systemem dowodzenia i bezpieczeństwa prowadzone przez dowódcę 8 pplot płk. Zbigniewa Zaleskiego, odbywają się z wykorzystaniem lotnictwa Sił Powietrznych RP oraz naszych sojuszników z NATO. Samoloty F-16, Su-22 oraz Mirage 2000 stosując różne taktyki podejścia wykonują pozorowane ataki w dzień i w nocy na stanowiska ogniowe baterii przeciwlotniczych, zmuszając ćwiczące obsługi do intensywnej pracy bojowej.

W dniach szkoleniowych bez udziału samolotów przeciwnika powietrznego podgrywają zdalnie sterowane imitatory celów powietrznych kierowane między innymi przez obsługę z 8pplot pod dowództwem st. chor. Mariusza Michalczyka.

Jednocześnie bateria techniczna trenuje procedury elaboracji rakiet oraz załadunek rakiet szkolnych w różnych warunkach terenowych, pogodowych oraz w ograniczonej widoczności. Przyszły tydzień, podczas którego odbędą się strzelania rakietowe, zweryfikuje przygotowanie rakietowców do realizacji zadań bojowych.

2_16
Źródło: DGRSZ
Zdjęcie: DGRSZ
Autor: chor. Jarosław Rutkowski