Wielka parada robotów w Krakowie

Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się Parada Robotów i Parada Dronów. Wydarzenia odbędą się już 17 i 18 czerwca w Krakowie. Pokazy są otwarte dla publiczności i bezpłatne. Wydarzenia odbywają się w ramach konferencji Pięciu Żywiołów 2014.

Pierwszy raz w Polsce zobaczymy przemarsz robotów bojowych, pirotechnicznych, transportowych, medycznych i społecznych, które zostały skonstruowane przez firmy profesjonale, sprawdzone w boju, ale również przez studentów, którym marzy się̨ eksploracja kosmosu. To emanacja potencjału systemów inteligentnych, pokaz ich możliwości technicznych, promocja robotyki i teleinformatyki. W trakcie Parady zobaczyć będzie można wóz Proteus – unikatowy w skali Europy  mobilny system wspomagający działania antyterrorystyczne i antykryzysowe. Na Paradzie Robotów Stanisław Koziej, Szef BBN, przyzna nagrodę̨ za najciekawszą akademicką i amatorską konstrukcję Bezzałogowego Statku Latającego oraz Robota Samojezdnego.

Kto weźmie udział?
Udział swój zapowiedziały studenckie koła naukowe z Politechniki Warszawskiej, Białostockiej, Śląskiej, Wrocławskiej, Akademii Górniczo- Hutniczej (Kraków); naukowcy z Politechniki Łódzkiej; star-upy jak np. Robotics Inventions; organizacje pozarządowe jak Mars Society Polska oraz producenci: WB Electronics czy też iRobot. Łącznie wystawią one ponad 30 maszyn. Informację o robotach prezentowanych podczas Parady znajdą Państwo pod linkiem: http://www.5zywiolow.pl/parada-robotow-prezentowane-maszyny/

PIĘĆ ŻYWIOŁÓW
Parada Robotów jest częścią programu „Pięć żywiołów”, w ramach którego zostaną zaprezentowane dobre praktyki w zakresie stosowania systemów inteligentnych w zarządzaniu kryzysowym i działaniach militarnych.
Informacje o Paradzie są̨ dostępne na stronie:
http://www.5zywiolow.pl

DATY I MIEJSCA:
17.06 wtorek godz. 15:00 – 18:00 Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – Pokaz Bezzałogowych Systemów Latających tzw. dronów.
Patronat honorowy nad pokazem objął Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego.

18.06 środa godz. 10:30 – 13:00 Rynek Główny w Krakowie (zachodnia strona Sukiennic) – Pokaz Robotów Lądowych.
Patronat honorowy sprawuje Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Koordynatorem pokazu jest ekspert w zakresie użycia robotów mobilnych, twórca i pierwszy Szef Wydziału Pirotechnicznego Jednostki Wojskowej GROM – mjr rez. Zbigniew Mazurkiewicz, pełnomocnik firmy Saltus Taktyka i Technika Bezpieczeństwa.

polskie-orbitery-afganistan-fot-st-chor-szt-robert-suchy-camera-do-sz

Źródło: http://www.5zywiolow.pl/
Autor: http://www.5zywiolow.pl/
Zdjęcie: Wojsko Polskie via http://www.5zywiolow.pl/