FANCOPTER Micro Aerial Reconnaissance System

FANCOPTER Micro Aerial Reconnaissance System to niewielki aparat bezzałogowy oferowany przez firmę EMT.

Urządzenie zostało zaprojektowane do operowania w silnie zurbanizowanym terenie, a dzięki miniaturyzacji za obsługę i przenoszenie maszyny odpowiada zaledwie jeden człowiek.

FANCOPTER dzięki zainstalowanym łączom jest w stanie przesyłać w czasie rzeczywistym transmisję z kamer pokładowych na odległość do 1000 metrów.  Jednym z głównych założeń przy jego konstrukcji było ograniczenie hałasu co pozwala na skryte operowanie. System unikania kolizji oraz kompaktowe wymiary czynią z aparatu FANCOPTER maszynę zdolną do operowania nawet wewnątrz budynków.

Operator steruje aparatem niczym zdalnie sterowanym okiem. Dzięki temu może skupić się na swym głównym zadaniu – zwiadzie. Sam proces lotu jest wielopłaszczyznowo wspierany poprzez autopilota dzięki czemu człowiek wskazuje jedynie kierunek ruchu, a maszyna sama stabilizuje pułap, znoszenie czy też kompensuje wiatr. Start i lądowanie są w pełni zautomatyzowane.

Podstawowe dane:
– średnica: 73 cm
– wysokość: 44 cm
– masa własna: 1,5 kg
– długotrwałość lotu: ok. 25 minut
– promień działania: ok. 1000m
– wyposażenie dzienne: kamera video CCD z szerokokątnym obiektywem oraz kamera CCD z tele-lens obie o rozdzielczości 752×582 piksele (PAL)
– wyposażenie nocne: kamera IR 384×288 pikseli oraz kamera near-IR CCD 752×582 piksele z podświetleniem IR
– jako opcja dostępne są czujniki chemiczne, radioaktywności czy też mikrofony

fancopter

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

Więcej informacji na stronie głównej Milipedii

Krzysztof Kuska

Źródło: EMT

Zdjęcie: EMT