Tracker UAS

Tracker to aparat bezzałogowy klasy mini-UAV pozwalający jednostkom czołowym obserwować swoje bezpośrednie otoczenie.

Za produkcję maszyny odpowiada Airbus Defence and Space (dawniej Cassidian). Tracker do przenoszenia i operowania wymaga  zespołu dwóch żołnierza i mieści się w specjalnym plecaku. System działa w pełni automatycznie i może być używany w pełnym spektrum temperatur i ukształtowania terenu również w zróżnicowanym środowisku miejskim.

Tracker startuje z ręki operatora, a do jego napędu wykorzystano silniki elektryczne charakteryzujące się niską sygnaturą dźwiękową. Do obserwacji terenu wykorzystywana jest stabilizowana głowica typu plug-and-play, która może być wyposażona w kamerę wysokiej rozdzielczości – zwykłą lub IR.

Plan misji dla maszyny może być zaprogramowany przed jej rozpoczęciem oraz już w trakcie jej trwania. Dzięki pełnej automatyzacji procesu lotu personel obsługi może skupić się na zadaniach wywiadowczych. Tracker może operować zarówno w dzień jak i w nocy, przy prędkości wiatru do 15 m/s przy ziemi, w trudnych warunkach pogodowych i na głębokości do 10 kilometrów. Wszystkie dane są przesyłane w czasie rzeczywistym przy pomocy zabezpieczonego łącza.

Podstawowe dane:
– masa aparatu: 8,5 kg
– rozpiętość: 3,6 m
– prędkość: 60-100 km/h
– pułap operacyjny: 100-600 m AGL
– długotrwałość lotu: ponad 90 minut
– promień operowania: 10 km
– napęd: dwa silniki elektryczne
– zasilanie: ładowalne baterie litowo-polimerowe

tracker

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

Więcej informacji na stronie głównej Milipedii

Krzysztof Kuska

Źródło: Airbus Defence and Space

Zdjęcie: Airbus Defence and Space