8. BLTr: Jedenaste serce

Załoga z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie już po raz jedenasty w tym roku wzięła udział w „Akcji Serce”. zdjęcie – Jedenaste serce
Środa, 4 maja. Spokojne popołudnie w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego. Planowo „tylko” 7 samolotów w tym dniu wykonuje zadania lotnicze. Pod koniec dnia przychodzi zarządzenie wykonania lotu w ramach „Akcji Serce”. Wszyscy są gotowi.

Samolot CASA o numerze bocznym 013 zostaje przygotowany do lotu przez personel naziemny. Powiadomiona załoga przybywa do jednostki, zapoznaje się z zadaniem, sprawdza warunki meteo. Na pokład samolotu wchodzi zespół transplantologów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w składzie: 3 lekarzy, dwie pielęgniarki i perfuzjonista. Po godzinie 19 startują do Szczecina, gdzie lądują kwadrans po 20. Tam zespół transplantologów udaje się do szpitala. Po ponad czterech godzinach czekająca załoga i lekarze z pobranym organem startują do Katowic, gdzie czeka na nich karetka. Jeszcze tylko powrót do Krakowa i kolejna osoba ma szansę „drugiego” życia, a żołnierze i transplantolodzy zadowoleni, że znów mogli pomóc.

Załoga w składzie: dowódca kapitan Piotr Krupa, II pilot podporucznik Jakub Kiełboń, technik pokładowy młodszy choraży Marcin Łukasik i technik obsługi ładunku sierżant Mariusz Zaczkiewicz wykonywali to ważne zadanie przez ponad 8 godzin. Był to już 11 w tym roku lot pomagający ratować ludzkie życie.

serce numer 11

Źródło: 8. BLTr

Tekst: kpt. Maciej Nojek
Zdjęcie: Michał Wajnchold