LUNA UAV

LUNA to niewielki aparat bezzałogowy oferowany przez firmę EMT.

Maszyna startuje przy pomocy bezgłośnej katapulty „bungee”, a lądowanie odbywa się autonomicznie, przy pomocy siatki lub spadochronu. LUNA może operować autonomicznie poruszając się po zaplanowanej trasie lub w trybie manualnym, a program misji może być zmieniany w trakcie jej wykonywania. Ciekawym wyposażeniem maszyny jest specjalna kamera na skrzydle pozwalająca zaobserwować ewentualne tworzenie się lodu. Pilot ma do dyspozycji kamerę CCD, a do obserwacji wykorzystywany jest trzyosiowy obrotowy moduł czujników wyposażony standardowo w kolorową kamerę CCD z zoomem. Opcjonalnie maszynę można wyposażyć w kamery innych typów, w tym IR.

LUNA sprawdziła się już podczas operacji w Kosowie i w Afganistanie. Co istotne do sterowania aparatem nie potrzeba osób z doświadczeniem aeronautycznym, a pełen cykl szkoleniowy trwa zaledwie kilka tygodni. Całość wraz ze stacją kontroli może być przenoszona przy pomocy niewielkiego pojazdu, a w sytuacjach awaryjnych LUNA UAV wraz z wyposażeniem może być przetransportowana przez średni śmigłowiec transportowy.

Przy konstrukcji maszyny wykorzystano materiały kompozytowe i skupiono się na obniżeniu śladu akustycznego, radarowego i cieplnego. Ważną cechą maszyny jest możliwość wykonywania cichych lotów szybowcowych bez użycia silnika i ponowne jego włączenie w dowolnym momencie.

Podstawowe dane:
– rozpiętość: 4,17m
– długość 2,36m
– wysokość: 0,87m
– masa startowa: 40kg
– napęd: silnik dwusuwowy, dwucylindrowy z wtryskiem paliwa, zasilanie w energię elektryczną poprzez generator wspomagany baterią
– typowa prędkość operowania podczas misji zwiadu – 70 km/h
– pułap: powyżej 5000 m ISA
– długotrwałość lotu: 6h (opcjonalnie 8h)
– zasięg łącza: 100km

LUNA UAV

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

Więcej informacji na stronie głównej Milipedii

Krzysztof Kuska

Źródło: EMT

Zdjęcie: EMT