A350 XWB MSN004 pomyślnie zaliczył testy odporności na przenikanie wody

Firma Airbus pomyślnie przeprowadziła testy certyfikacyjne potwierdzające zdolność samolotu A350 XWB do funkcjonowania na mokrych pasach startowych. Podczas prób prowadzonych w Istres (Francja) samolot testowy MSN004 przejechał po znajdującym się na pasie startowym korycie, w którym poziom wody wynosił co najmniej 22 mm. Podczas testu samolot stopniowo zwiększał swoją prędkość z 60 do około 140 węzłów.

Próba ta miała na celu sprawdzenie, jak samolot będzie zachowywać się na pasach startowych namokłych deszczem i udowodnił, że do środka jego silników i pomocniczej jednostki napędowej (APU) nie przedostanie się ani woda znajdująca się pod samolotem ani krople wody rozpylane przez przednie podwozie. Na potrzeby testu na pasie startowym stworzono „wodne koryto” za pomocą rowków, w których umieszczono gumowe pasy w celu zatrzymania wody. Powstała w ten sposób kałuża miała 100 m długości i 29 m szerokości. Zgodnie z planem A350 przejechał przez pas kilka razy, co miało na celu sprawdzenie zachowania samolotu w różnych sytuacjach, takich jak użycie ciągu wstecznego. Rezultaty testu poddane zostaną analizie przez Biuro Projektowe Airbus, które na ich podstawie stworzy szeroką gamę typowych scenariuszy operacyjnych.

Testy certyfikacyjne A350 XWB postępują zgodnie z planem i oczekuje się, że samolot zdobędzie niezbędne certyfikaty w trzecim kwartale 2014 r., a w czwartym kwartale rozpocznie służbę w barwach Qatar Airways. Pierwsze cztery egzemplarze A350, które obecnie biorą udział w programie lotów próbnych, wylatały już łącznie około 1 600 godzin podczas ponad 350 lotów. W kolejnych tygodniach flotę samolotów testowych uzupełni piąty egzemplarz (MSN005).

A350_XWB_water_ingestion_test_Istres___2_

Źródło / Autor: Airbus

Zdjęcie: Airbus