DGRSZ: Następne trzy MiG-i-29 mają patronów

Wolontariusze Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego przygotowali niespodziankę na święto 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim oraz „Dni z Wojskiem Polskim”. Następne trzy myśliwce MiG-29, które w ostatnich miesiącach przeszły modernizację w Wojskowych Zakładach Lotniczych numer 2 w Bydgoszczy, dostały swoich patronów – bohaterów Eskadr Kościuszkowskich sprzed lat.zdjęcie – Następne trzy MiG-i-29 mają patronówKolejne MiGi-29 mają patronów
Na ogonach samolotów pojawiły się portrety:

– kpt. pil. Wojciecha Januszewicza – ostatniego dowódcy 111 Eskadry Myśliwskiej od 2 września 1939 r., bohatera walki z czterema Messerschmittami 110 nad Zielonką. Kapitan zginął w Bitwie o Anglię. Pisze o nim Marek Rogusz w biografii pilota pt. „Parę minut życia”, która dostępna będzie w Mińsku Mazowieckim na stoisku Lotniczego Magazynu Historycznego „Gapa”.

– mjr. pil. Bolesława Drobińskiego – asa myśliwskiego, dowódcy 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki, adiutanta Ministra Obrony Rządu RP w 1944 r.

– płk. pil. Witold Łokuciewski – uczestnika wojny obronnej w 1939 roku, walk we Francji w 1940 r., asa myśliwskiego, ostatniego dowódcy Dywizjonu 303. Pułkownik był jednym z niewielu pilotów Polskich Sił Powietrznych przeszkolonych po wojnie na samoloty odrzutowe, szefem pilotów Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, attache wojskowym w Ambasadzie PRL w Londynie. Jego frapującą biografię pt. „TOLO – muszkieter z Dywizjonu 303” autorstwa Bożeny Gostkowskiej można znaleźć na półkach księgarskich od 2007 r., a wspomnienia pilota wkrótce ukażą się w serii „Zapomniani Bohaterowie”, wydawanej przez Fundację Historyczną Lotnictwa Polskiego.

Wolontariusze został do pomalowania już tylko jeden z mińskich MiG-ów-29.

lokuciewski-mig-29

Tekst i zdjęcia Robert Gretzyngier – www.gapa.info.pl
Źródło: DGRSZ