BLMW: Kolejna akcja ratownicza na Bałtyku

Załoga śmigłowca ratowniczego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła w akcji ratowniczej na Bałtyku. Natychmiastowego transportu medycznego do szpitala wymagała kobieta znajdująca się na pokładzie promu. U poszkodowanej wystąpiły komplikacje pooperacyjne.zdjęcie – Akcja ratownicza na BałtykuZałoga śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda”
W sobotę, 26 kwietnia, tuż przed godziną 6.00, załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda” pełniąca dyżur na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach została zaalarmowana, że pomocy potrzebuje obywatelka Szwecji, podróżująca promem Stena Vision. W chwili otrzymania sygnału jednostka znajdowała się około 4 mile morskie na północny-wschód od Helu. Śmigłowiec W-3RM wystartował do akcji o godzinie 6.06. Po zaledwie 6 minutach lotu znajdował się już nad promem, gdzie załoga przystąpiła do operacji podjęcia chorej kobiety na pokład maszyny. O godzinie 6.25 ratownik podjął poszkodowaną do śmigłowca za pomocą noszy, a 10 minut później „Anakonda” wylądowała na lotnisku w Gdyni, gdzie kobieta została przekazana obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego „Anakonda”: kpt. pil. Janusz Żytko (dowódca), st. chor. szt. Edmund Kutnik (drugi pilot), chor. Grzegorz Burakowski (ratownik pokładowy), st. chor. szt. Robert Kotyński (technik pokładowy).

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza, dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

W tym roku była to 3 akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 545 akcjach ratowniczych, udzielając pomocy 286 osobom.

zaloga blmw akcja ratunkowa

Źródło: BLMW
Autor: kmdr ppor. Czesław Cichy
Zdjęcie: kmdr ppor. Czesław Cichy