RQ-14 Dragon Eye

RQ-14 Dragon Eye to niewielki aparat bezzałogowy oferowany przez firmę AeroVironment.

System jest w pełni autonomiczny i mieści się plecaku. Za start odpowiada wyrzutnia bungee, a głównym zadaniem maszyny jest zwiad określany jako „over-the-next-hill” czyli w najbliższym sąsiedztwie jednostek własnych co pozwala podejmować lepsze z taktycznego punktu widzenia decyzje przez dowódców pierwszoliniowych.

RQ-14 Dragon Eye posiada zasięg około 5 kilometrów dzięki łączu LOS (line-of-sight). Zainstalowany moduł GPS umożliwia przemieszczanie się po wcześniej zaplanowanej trasie. Podczas konstruowania aparatu skupiono się na jak najmniejszej sygnaturze dźwiękowej silników elektrycznych. Dodatkowo w uniknięciu wykrycia pomaga niewielka rozpiętość skrzydeł.

Ładunki przenoszone przez RQ-14 Dragon Eye pozwalają na obserwację w czasie rzeczywistym, w wysokiej rozdzielczości, w kolorze lub w podczerwieni. Poza przekazem w czasie rzeczywistym aparat oferuje możliwość wykonywania zdjęć przechowywanych w pamięci komputera. Za napęd odpowiadają dwa niewielkie silniki elektryczne.

Podstawowe dane:
-długotrwałość lotu: 45-60 minut (na jednorazowej baterii)
-zasięg: 5 kilometrów
-prędkość: 35 km/h
-pułap operowania 100-500 stóp
-rozpiętość: 1,1m
-długość: 0,9m
-waga: 2,7kg
-start: bungee
-lądowanie: konwencjonalne

UAS_DE_Marine_lg

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

Więcej informacji na stronie głównej Milipedii

Krzysztof Kuska

Źródło: AVINC

Zdjęcie: AVINC