Polak podczas Red Bull Air Race w Chorwacji

Pierwszy europejski przystanek tegorocznych Mistrzost Świata Red Bull Air Race zbliża się wielkimi krokami. Już 12 i 13 kwietnia w chorwackim mieście Rovinj najlepsi piloci świata zmierzą się w powietrznej rywalizacji. To właśnie tam Polak Łukasz Czepiela zadebiutuje w rywalizacji Challenger Cup! Kolejna europejska odsłona odbędzie się w Polsce (Gdynia 26-27 lipca).

Już w najbliższy weekend (12-13 kwietnia) Red Bull Air Race zawita do Europy, a konkretnie do Rovinj w Chorwacji, gdzie rozegra się druga odsłona Mistrzostw Świata 2014. Brytyjczyk Paul Bonhomme utrzymuje nieznaczną przewagę nad Austriakiem Hannesem Archem i Kanadyjczykiem Petem McLeodem, którą wywalczył w emocjonującym starciu całej trójki podczas inauguracyjnego przystanku sezonu w Abu Dhabi. Podczas wyjątkowo wyrównanych finałów Bonhomme osiągnął czas 56,439 sekundy, wyprzedzając tym samym Archa (56,776) o zaledwie ułamki sekundy.

Polak Łukasz Czepiela i dwóch innych pilotów otrzymało możliwość startu w zawodach Challenger Cup w Rovinj. Challenger Cup to nowe, emocjonujące zawody towarzyszące Mistrzostwom Świata Red Bull Air Race. Ich celem jest stworzenie utalentowanym pilotom możliwości doświadczenia wielkich emocji związanych ze startem pod nieco mniejszą presją, niż ta wywierana na zawodnikach klasy mistrzowskiej. Uczestnicy Challenger Cup w czasie rywalizacji nabywają umiejętności, które przybliżają ich do zdobycia “nieograniczonej superlicencji”, a co za tym idzie do walki ramię w ramię z elitą startującą w Red Bull Air Race. Łukasz Czepiela mimo młodego wieku, jest doświadczonym pilotem szybowcowym i samolotowym. Był pierwszym oficerem samolotu Airbus 320 w liniach WizzAir. Akrobacyjne loty wykonuje na samolocie Extra 330. Czepiela to również pilot kadry narodowej w akrobacji lotniczej.

Najbliższa rywalizacja w klasie mistrzowskiej zapowiada się niezwykle emocjonująco. Dzięki nowym zasadom, między innymi ujednoliconym silnikom, współzawodnictwo między 12 pilotami jest wyjątkowo wyrównane, więc nawet piloci, którym w Abu Dhabi nie poszło najlepiej – Japończyk Yoshihide Muroya (9), Węgier Peter Besenyei (10), Amerykanin Kirby Chambliss (11) i jego rodak Michael Goulian (12) – nie tracą nadziei na podium w Rovinj.

„Nie spodziewałem się, że wyniki wszystkich pilotów będą tak zbliżone” – powiedział Bonhomme, któremu w Abu Dhabi w końcu udało się zaliczyć 14. zwycięstwo w karierze. Po raz pierwszy triumfował w Nowym Jorku w 2010 roku, ale od jakiegoś czasu nie mógł przekroczyć liczby 13 zwycięstw. „Przewidywałem, że ujednolicenie silników zniweluje różnice między czasami, ale nie aż w takim stopniu. Rywalizacja jest naprawdę zacięta i nie można sobie pozwolić na żadne błędy”.

W ramach zawodów Red Bull Air Race piloci ścigają się z czasem za sterami swoich samolotów wyścigowych. Starają się możliwie jak najszybciej pokonać powietrzny tor nisko nad ziemią, manewrując pomiędzy przeszkodami w postaci bramek powietrznych. Piloci osiągają prędkości dochodzące do 370 kilometrów na godzinę, a na ostrych zakrętach muszą znosić przeciążenia sięgające 10g.

KALENDARZ WYŚCIGÓW 2014
1. Abu Dhabi, ZEA 28 lutego – 1 marca
2. Rovinj, Chorwacja 12-13 kwietnia
3. Putrajaya, Malezja 17-18 maja
4. Gdynia, POLSKA 26-27 lipca
5. Ascot, Wielka Brytania 16-17 sierpnia
6. Dallas/Fort Worth, USA 6-7 września
7. Las Vegas, USA 11-12 października
8. Chiny 01-02 listopada

Zmagania najlepszych pilotów wyścigowych w Chorwacji będzie można oglądać na żywo w niedzielę 13 kwietnia od godziny 16.00 na www.redbull.tv

Więcej informacji na www.redbullairrace.com

Materiały zdjęciowe, tekstowe oraz video dostępne są pod adresem: www.redbullairracenewsroom.com

Luke Czepiela

Źródło / Autor: Red Bull

Zdjęcie: Red Bull