33. BLTr: Polsko-amerykańskie zrzuty spadochronowe

Zrzutem ciężkich ładunków na spadochronach rozpoczęło się wspólne, polsko – amerykańskie szkolenie desantowe, realizowane w rejonie Krakowa.zdjęcie – Polsko-amerykańskie zrzuty spadochronoweZrzut ładunków ciężkiej tary desantowej
Przez pięć dni nad Pustynią Błędowską będą wspólnie ćwiczyć lotnicy oraz spadochroniarze. W szkoleniu udział biorą załogi samolotów C-130 Hercules, należące do rotacyjnego komponentu lotniczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza oraz żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

W pierwszym etapie ćwiczeń zaplanowano zrzuty ładunków ciężkiej tary desantowej. Za ich przygotowanie odpowiada znajdująca się w strukturach 6. Brygady Powietrznodesantowej kompania zabezpieczenia desantowania. Spadochroniarze na potrzeby szkolenia przygotowali kilkanaście zasobników CDS (Container Delivery System), z których każdy waży ponad pół tony. Zrzucane są one przy użyciu spadochronów G-12, których powierzchnia czaszy przekracza 300 metrów kwadratowych. Za pomocą kontenerów systemu ciężkiej tary desantowej można dostarczyć samolotem w dowolne miejsce zaopatrzenie i środki walki dla wojska, czy też materiały niezbędne w czasie prowadzenia akcji pomocy humanitarnej.

W czasie desantowania zasobników CDS stosuje się tzw. grawitacyjną metodę zrzutu. W skrócie oznacza to, że zasobniki opuszczają pokład pod wpływem siły ciężkości wysuwając się z samolotu po zmianie przez niego kąta natarcia lotu i przecięciu taśm mocujących ładunek. Zrzut następuje na wyliczony punkt, czyli załoga zwalnia ładunek samodzielnie, bez komendy z ziemi, po osiągnięciu określonych współrzędnych.

Druga część szkolenia to zaplanowane na koniec tygodnia zrzuty osobowe, w czasie których z pokładów Herculesów desantowani zostaną spadochroniarze z Krakowa i Gliwic. Tak jak w przypadku zrzutu ładunków, szkolenie to odbędzie się na głównym zrzutowisku 6. Brygady Powietrznodesantowej, jakim jest Pustynia Błędowska.

Zadania wykonywane wspólnie przez lotników i spadochroniarzy są kontynuacją trwającej od ubiegłego roku szerszej współpracy międzynarodowej w tym zakresie.

zrzut-c-130

Źródło: DGRSZ

Autor: kpt. Marcin Gil
Zdjęcie: Tadeusz Brodalka