Airbus i Chiny umacniają partnerską współpracę

Airbus i Chiny położyły fundament pod kontynuację owocnej współpracy. Stosowne umowy zostały podpisane w Paryżu przez Fabrice’a Brégiera, prezesa i dyrektora generalnego Airbusa, oraz przedstawicieli chińskich partnerów w obecności prezydenta Francji Francois Hollande’a i prezydenta Chin Xi Jinpinga. Równolegle China Aviation Supplies Holding Company (CAS) i Airbus podpisały umowę określającą ogólne warunki (General Terms Agreement, GTA) nabycia 70 samolotów Airbusa.

Zgodnie z umowami Airbus zacieśni obopólnie korzystną współpracę z chińską branżą lotniczą w różnych dziedzinach, m.in. promując Tianjin jako azjatyckie centrum Airbusa oraz rozwijając zarówno skalę, jak i stopień współpracy przemysłowej.

Airbus i jego chińscy partnerzy, Tianjin Free Trade Zone oraz Aviation Industry Corporation of China (AVIC), zgodzili się przedłużyć umowę o montaż samolotów A320 w Chinach (projekt FALC) na 10 kolejnych lat. „Faza II”, która będzie trwała od 2016 do 2025 r., zakłada zwiększenie dostaw do całej Azji i obejmie montaż rodziny A320neo od 2017 r. W fazie II możliwości linii montażu końcowego w Tianjin zostaną rozszerzone.

Airbus i chińscy partnerzy wspólnie zaproszą więcej dostawców komponentów do udziału w przemysłowych projektach w Tianjin, aby wspomóc rozwój FALC oraz tworzenie konkurencyjnego łańcucha dostaw.

Aby wesprzeć rozwój chińskiego lotnictwa, które rośnie znacznie szybciej od światowej średniej, a także zagwarantować utrzymanie tempa wzrostu, przyszłe partnerstwo skupi się na łagodzeniu potencjalnych problemów poprzez rozpoczęcie współpracy w dwóch innych obszarach: wsparcie CAAC w zakresie nowoczesnego zarządzania ruchem lotniczym (ATM) w celu zwiększenia przepustowości chińskiej przestrzeni powietrznej, a także badania nad ekologiczną produkcją paliwa do silników odrzutowych oraz inne inicjatywy na rzecz ograniczenia niekorzystnego wpływu chińskiego lotnictwa na środowisko naturalne.

Obie strony podejmą również działania w ramach programów rozwoju szerokokadłubowych samolotów Airbusa. Airbus i chińscy partnerzy zademonstrują korzyści, jakie przyniosłoby założenie centrum montażu maszyn szerokokadłubowych w Chinach. Przedsięwzięcie to obejmowałby współpracę z AVIC nad wnętrzami kabin w szerokokadłubowcach.

Wśród 70 airbusów zamówionych przez linie CAS znajdują się 43 samoloty z rodziny A320 oraz 27 z rodziny A330, co odzwierciedla duży popyt chińskich linii lotniczych na maszyny obsługujące wszystkie segmenty rynku, w tym przewozy krajowe, tanie, regionalne oraz dalekodystansowe.

800x600_1395861549_Airbus_and_China_signature_CASC_order_2

Źródło / Autor: Airbus

Zdjęcie: Airbus