Kawaleria: Szkolenie w OSA-S

Od początku marca br. w Ośrodku Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego (OSA-S) w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej trwa intensywne szkolenie.

W tym czasie rozpoczęło się m.in. przeszkolenie kandydatów na instruktorów spadochronowych, szkolenie na układaczy spadochronów zapasowych, podstawowy kurs do uzyskania tytułu skoczka spadochronowego, czy też specjalistyczne zajęcia do podchorążych z Wyższej Szkoły Oficerskiej z Wrocławia.

9 marca w Ośrodku Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego w Leźnicy Wielkiej zakończyła szkolenie kolejna grupa żołnierzy. Tym razem byli to podchorążowie z Wrocławia. Kandydaci na oficerów zostali zapoznani z zasadami użycia i wykorzystania śmigłowców podczas działań taktycznych, w tym: zasad załadunku i desantowania z pokładu śmigłowca, zachowania się żołnierzy po opuszczeniu śmigłowców w różnych sytuacjach taktycznych oraz desantowania ze śmigłowców z przyziemienia. Szkolenie na terenie Ośrodka to niepowtarzalna okazja porównania wiedzy książkowej ze specyfiką szkolenia i służby w jednostkach wojsk aeromobilnych.

Obecnie w Ośrodku prowadzony jest również podstawowy kurs do uzyskania tytułu skoczka spadochronowego. Żołnierze po pozytywnym zakończeniu szkolenia zdobędą tytuł i uprawnienia skoczka spadochronowego, poznają również tajniki działania na śmigłowcach. Ponadto kursanci nauczą się technik linowych, wykorzystywanych nie tylko podczas desantowania z pokładu śmigłowców, ale także w czasie prowadzenia strzelań ze śmigłowca oraz zasad naprowadzania na zrzutowiska i lądowiska.

W ciszy i skupieniu, w pomieszczeniach układalni spadochronów szkoli się kolejna grupa – układacze spadochronów zapasowych. Podczas 3-tygodniowego kursu poznają dokładnie budowę i zasady eksploatacji określonego typu spadochronu, a przede wszystkim uczą się jego układania. 20 bezbłędnych ułożeń stanowi warunek do otrzymania certyfikatu, który z kolei upoważnia do samodzielnego układania spadochronu. Wymagania są bardzo rygorystyczne, ale stawka jest jeszcze wyższa, ponieważ ułożone spadochrony zapasowe mogą w przyszłości uratować życie.
Wkrótce minie miesiąc, odkąd grupa 20 żołnierzy rozpoczęła szkolenie w ramach kursu dla kandydatów na instruktorów spadochronowych. Jest to pierwsza grupa, która podczas kursu będzie korzystała z symulatora skoków spadochronowych – tunelu aerodynamicznego HALO-HAHO. Szkolenie w symulatorze pozwoli przyspieszyć proces szkolenia oraz zwiększy bezpieczeństwo podczas praktycznego wykonywania skoków.

Kandydaci na instruktorów spadochronowych nie są jedyną grupą korzystającą z symulatora. Na co dzień trenują w nim żołnierze z jednostek wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Symulator w Ośrodku zapewnia żołnierzom możliwość szkolenia i treningu indywidualnego oraz zespołowego, z wykorzystaniem sprzętu wojskowego, w warunkach ograniczonej widoczności.

Szkolenie na ziemi realizowane jest w pełnym wymiarze, a piękna pogoda i sprzyjające warunki atmosferyczne pozwolą wkrótce na rozpoczęcie skoków spadochronowych.

25bkpow-szkolenie

Źródło: DGRSZ

Autor: mjr Rafał Meresiński
Zdjęcie: chor. Wiktor Drewnik