Manewry sił morskich za kołem polarnym z udziałem SH-2G

Fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” opuściła Port Wojenny Gdynia. Jednostka wraz z zaokrętowanym na jej pokładzie śmigłowcem SH-2G weźmie udział w rozpoczynającym się 10 marca największym zimowym ćwiczeniu pod kryptonimem „Cold Response”. Manewry za kołem polarnym północnej Norwegii potrwają do 21 marca.zdjęcie – Manewry sił morskich za kołem polarnymFregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” opuszcza Port Wojenny Gdynia.
Fregata wyszła z portu w niedzielę, 2 marca, o godzinie 08:00, po zaledwie czterech dniach pobytu w Gdyni.Po opuszczeniu polskich wód terytorialnych ORP „Gen. T. Kościuszko” skieruje się do położonego 350 kilometrów za kołem polarnym norweskiego Tromso. Tam w przyszłym tygodniu rozpocznie się faza portowa i zgrywająca ćwiczenia.

„Cold Response” to cykliczne, odbywające się pod auspicjami NATO i ONZ, międzynarodowe, zimowe ćwiczenia wojskowe, prowadzone zarówno na lądzie, morzu i w powietrzu. Obowiązki państwa gospodarza pełni Norwegia, a same ćwiczenia odbywają się w jej północnej części. Charakteryzują się one wysoką intensywnością działań militarnych w ciężkich warunkach zimowych w rejonach podbiegunowych. Scenariusz przewiduje prowadzenie operacji wojskowych w dobie kryzysu gospodarczego i masowych demonstracji społeczeństwa oraz zagrożenia terroryzmem. W odbywających się po raz szósty ćwiczeniach (poprzednie miały miejsce w 2006, 2007, 2009, 2010 i 2012) zwykle uczestniczy około 15 – 16 tysięcy żołnierzy z kilkunastu państw.

W tym roku po raz pierwszy w manewrach weźmie udział polska Marynarka Wojenna, reprezentowana przez załogę fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko” wraz z zaokrętowanym na jej pokładzie śmigłowcem ZOP SH-2G. Główne zadanie komponentu morskiego będzie polegało na zabezpieczeniu operacji desantu oraz wsparcia jego działań w trudnym pod względem warunków atmosferycznych rejonie. Dodatkowo polska fregata oraz bazujący na jej pokładzie śmigłowiec prowadzić będą działania w zakresie doskonalenia techniki zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), nawodnych, odparcia ataku powietrznego oraz działania asymetryczne z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych.

To drugi w tym roku udział ORP „Gen. T. Kościuszko” oraz personelu klucza śmigłowców pokładowych w międzynarodowych manewrach u wybrzeży Norwegii. W ubiegłym miesiącu polska fregata wraz ze śmigłowcem SH-2G uczestniczyła w manewrach NATO pod kryptonimem „Dynamic Mongoose”. Ich głównym celem było doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia operacji zwalczania okrętów podwodnych.

kosciuszko

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch
Zdjęcia: chor. mar. Piotr Leoniak