Pomnik Chwały Lotnikom Polskim

W imieniu Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP gen. dyw. w st. spocz. pil. Franciszka Macioły informuję, że SSLW RP wystąpiło z inicjatywą budowy artystycznej formy przestrzennej pod roboczą nazwą „Pomnik Chwały Lotnikom Polskim”, upamiętniającej polskich lotników, którzy poświęcili swoje życie w służbie Ojczyzny, a ich szczątki rozsiane na całym świecie. Wprawdzie istnieją miejsca i znaki upamiętniające dokonania polskich lotników, przywiązane są jednak do określonych miejsc, dziejów historycznych czy indywidualności lotniczych.

„Pomnik Chwały Lotnikom Polskich” ma być inny. Ma czcić pilotów poległych na podniebnych polach bitew w czasie działań bojowych, ale również tych, którzy zginęli pełniąc żołnierską służbę w czasie pokoju. Także tych, którzy w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny i społeczeństwa, zostali powołani do „Niebieskiej Eskadry”. Miejscem najbardziej godnym symbolicznego upamiętnienia i wspólnego oddania hołdu wszystkim pokoleniom lotników polskich jest Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie, będący „Sanktuarium Chwały Żołnierza Polskiego” oraz miejscem wielu symboli i „Znaków Pamięci”. Jest już decyzja Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o miejscu posadowienia Pomnika. Przewidujemy, że wbudowanie kamienia węgielnego nastąpi w 2015 roku – w 75. rocznicę Bitwy o Anglię, a odsłonięcie pomnika w 2018 roku – w 100-lecie Lotnictwa Polskiego. Chociaż forma pomnika ma powstać w wyniku międzynarodowego konkursu, który zamierzamy ogłosić w odpowiednim czasie, to już teraz prosimy Czytelników o zgłaszanie do Zarządu Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa RP – zarzad@sslwrp.pl – sugestii dotyczących jego formy.

Przychylnie ustosunkowany do inicjatywy budowy pomnika jest Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak. Możemy też liczyć na duże wsparcie ze strony Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lecha Majewskiego. Zamierzamy też zainteresować tym przedsięwzięciem stowarzyszenia i organizacje lotnicze w kraju oraz zagranicą, władze i organizacje państwowe oraz samorządowe, a także rzesze sympatyków lotnictwa. Prosimy więc o poinformowaniu Czytelników o inicjatywie budowy „Pomnika Chwały Lotnikom Polskim”.

Z lotniczym pozdrowieniem

rzecznik prasowy SSLW RP
               ppłk w st. spocz. Andrzej Górczyński
               były redaktor naczelny „Wiraży”
tel. 502 566 720

pomnik-chwaly-lotnikom-polskim