Gdynia gospodarzem polskiego przystanku Red Bull Air Race

Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race – powietrzne zmagania dla najlepszych pilotów wyścigowych – powracją w 2014 roku! Lotnicza rywalizacja rozpocznie się już w lutym, a cała trasa będzie się składać z siedmiu przystanków rozgrywanych w sześciu krajach. Do grona miast goszczących Red Bull Air Race dołączyła Gdynia!

„Mamy przyjemność ogłosić, że nowe Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race wystartują 28 lutego 2014 roku w Abu Dhabi (ZEA)” – powiedział Erich Wolf, dyrektor generalny Red Bull Air Race GmbH podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Malezji w Putrajaya Maritime Centre we wtorek (8 października) rano. „Wszyscy bardzo ciężko pracowaliśmy przez ostatnie trzy lata, aby dopracować pewne aspekty bezpieczeństwa i wynieść tę dyscyplinę na wyższy poziom. Nawet na chwilę nie przestawaliśmy myśleć o naszym celu, tak jak i ci fantastyczni piloci i wspaniali fani na całym świecie. Choć minęło kilka lat, zainteresowanie tym sportem jest wciąż niewiarygodnie duże. Już nie możemy się doczekać, kiedy ponownie wzbijemy się w powietrze w lutym 2014 roku”.

Najszybszy sport motorowy świata powraca po trzyletniej przerwie poświęconej na zwiększenie bezpieczeństwa
i reorganizację. W stawce liczącej 12 zawodników ponownie zobaczymy trzech byłych mistrzów świata. Dyscyplina ta powstała w 2003 roku i od samego początku aż do zawieszenia zawodów w 2011 roku cieszyła się ogromną popularnością. Podczas 50 wyścigów oglądanych przez miliony fanów – zawodnicy ścigali się w wyczynowych samolotach na wysokości od 15 do 25 metrów nad ziemią, pokonując specjalny tor lotniczy zbudowany z nadmuchiwanych bramek powietrznych z prędkością 370 km/h.

Pojawi się wiele udoskonaleń technicznych w kwestii bezpieczeństwa, m.in. jednakowe silniki i śmigła dla wszystkich pilotów, zmiana lekkiego nylonowego materiału, z którego wykonane są pylony, tak aby możliwe było ich rozerwanie w przypadku zaczepienia skrzydłami samolotu, oraz podniesienie wysokości 18-metrowych pylonów, pomiędzy którymi przelatują piloci. 270-stopniowy zakręt „Quatro” wiążący się z dużymi przeciążeniami
i przelotem między czterema pylonami został wyeliminowany. Regulamin także został zaostrzony, aby uniknąć przekraczania wyznaczonych granic przez pilotów. Kolejnym elementem bezpieczeństwa oraz atrakcją jest nowy konkurs Challengers Cup, który zostanie wprowadzony w 2014 roku. Pozwoli on nowym pilotom, doświadczyć ścigania się po torze bez „wielkiej presji” – dzień przed wyścigiem Red Bull Air Race oraz wziąć udział w kilku obozach treningowych w trakcie trwania sezonu.

„Oświadczenie Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) – jesteśmy bardzo podekscytowani, że Red Bull Air Race powraca. To wydarzenie to wizytówka naszego sportu, ma duże znaczenie dla ogólnoświatowej pozycji sportów powietrznych. Organizatorzy Red Bull Air Race świetnie sobie poradzili z wprowadzaniem zmian na lepsze w kwestii formatu zawodów, toru i regulaminu. Jesteśmy w pełni przekonaniu do nowego konceptu” – powiedział przewodniczący FAI dr John Grubbström.

Obecny mistrz Paul Bonhomme z Wielkiej Brytanii, który wygrał ostatnie dwie edycje mistrzostw świata w 2009
i 2010 roku, w sezonie 2014 z pewnością spróbuje sięgnąć po trzeci z kolei tytuł. Jednak najpierw będzie musiał się zmierzyć z mistrzem z 2008 roku Hannesem Archem z Austrii oraz Amerykaninem Kirbym Chamblissem, który zdobył koronę mistrza w 2004 i 2006 roku. Obok nich na liście startowej pojawią się: Nigel Lamb (Wielka Brytania), Matt Hall (Australia), Peter Besenyei (Węgry), Nicolas Ivanoff (Francja), Michael Goulian (USA), Matthias Dolderer (Niemcy), Yoshi Muroya (Japonia), Pete McLeod (Kanada) i Martin Sonka (Czechy).

„Tęskniłem za lotami w ramach Red Bull Air Race, ponieważ wyścigowa rywalizacja jest fantastyczna” – powiedział Peter Besenyei (Węgry), jeden z 12 pilotów, który uczestniczy w Red Bull Air Race od samego początku.

KALENDARZ WYŚCIGÓW RED BULL AIR RACE 2014
1. Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie 28 lutego / 1 marca
2. Kuala Lumpur/Putrajaya, Malezja 17 / 18 maja
3. Gdynia, Polska 26 / 27 lipca
4. Ascot, Wielka Brytania 16 / 17 sierpnia
5. Dallas/Fort Worth, USA 6 / 7 września
6. Las Vegas, USA 11 / 12 października
7. Kunshan,Chiny 1 / 2 listopada

RBAR Calendar 2014

Źródło / Autor: Red Bull

Grafika: Red Bull