Szef BBN i Dowódca Generalny RSZ z wizytą w Powidzu i Gnieźnie

3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz pierwsza stolica Polski Gniezno stały celem wizyty Szefa BBN prof. dr hab. Stanisława Kozieja i Dowódcy Generalnego Rodzajów Sil Zbrojnych gen. broni pil. Lecha Majewskiego. To pierwsza po wprowadzeniu reformy systemu kierowania i dowodzenia Sił Zbrojnych RP wspólna wizyta min. Kozieja i gen. Majewskiego w jednostce wojskowej. Fakt ten przyjęty został przez lotników z lotnictwa transportowego jako rodzaj wyróżnienia i niewątpliwie stanowi powód do ich dumy.

Na lotnisku w Powidzu gości powitali: dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk. dypl. pil. Sławomir Żakowski oraz dowódca 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Następnie zgormadzeni udali się do sali odpraw w nowoczesnym hangarze samolotów C-130 Hercules, gdzie płk Żakowski zapoznał Szefa BBN i Dowódcę Generalnego RSZ z działalnością 3. Skrzydła i podległych mu sześciu jednostek wojskowych, przedstawił ich specyfikę, osiągnięcia, aktualny stan i perspektywy na najbliższe lata. Generał Majewski, jeszcze jako Dowódca Sił Powietrznych, w ostatnich latach kilkukrotnie wizytował powidzkie lotnisko i jest doskonale zorientowany w tej tematyce, ale – jak sam stwierdził – „zawsze jest tu coś nowego, co pokazujecie mi po raz pierwszy”. Natomiast dla ministra Kozieja była to pierwsza wizyta w Powidzu.

Stało się to doskonałą okazją do zaprezentowania sprzętu używanego w największym i najbardziej wszechstronnym skrzydle Sił Powietrznych oraz pochwalenia się infrastrukturą jednego z największych i najnowocześniejszych lotnisk w tej części Europy. Następnie goście i towarzyszący im w roli gospodarzy dowódcy udali się z wizytą do Gniezna, gdzie spotkali się z władzami powiatowym, w tym ze starostą powiatu Dariuszem Pilakiem. W trakcie briefingu i dyskusji omawiano zagadnienia dotyczące zarzadzania kryzysowego; min. Koziej i gen. Majewski zwiedzili też i zapoznali się z pracą Powiatowego Centrum Reagowania Kryzysowego w Gnieźnie. Kolejnym punktem programu było zwiedzania katedry Gnieźnieńskiej oraz spotkanie z Prymasem Polski ks. abp. Józefem Kowalczykiem w jego siedzibie.

wizyta-bbn-dgrsz-powidz

Źródło: 3. SLTr
Autor: kpt. Włodzimierz Baran
Zdjęcie: kpt. Włodzimierz Baran