CSSP: Szkolenie elewów rozpoczęte…

„Dlaczego wojsko? – mówi Łukasz Daniel, który do Centrum przyjechał z Rzeszowa – Bo daje ono dziś perspektywę stabilnej pracy. Mam nadzieję, że po zaliczeniu szkolenia wojskowego w ramach służby przygotowawczej, podpisany zostanie ze mną kontrakt i zostanę żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych. Kolejny krok to zawodowstwo”.

Czteromiesięczny cykl kształcenia elewów podzielony jest na dwa okresy: podstawowy oraz specjalistyczny. Elewi uczą się wszystkiego, co powinien wiedzieć żołnierz. Podstawowych zasad, jakie obowiązują na polu walki, zasad wynikających ze specyfiki służby i podstaw wiedzy specjalistycznej, w tym obsługi sprzętu, którym później przyjdzie im się posługiwać. Na koniec czekają ich egzaminy teoretyczne i praktyczne.

Przekraczając mury Centrum Szkolenia Sił Powietrznych przeszli przez szereg przygotowanych punktów. Na stanowisku ewidencji stawiennictwa sprawdzona została tożsamość kandydata a na stołówce żołnierskiej można było się posilić. W Klubie Centrum przygotowane zostały stanowiska ewidencji personalnej, można było porozmawiać z psychoprofilaktykiem oraz oficerem wychowawczym. Najwięcej emocji budził punkt logistyczny przygotowany przez pracowników 17. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Koszalinie. To tutaj, po wizycie u fryzjera i kąpieli nastąpiło wizualne przekształcenie cywili w żołnierzy.

Ostatnim etapem przyjęcia do służby, było zapoznanie się z rejonem zakwaterowania, który przez cztery miesiące będzie ich domem. „Od dzieciństwa moim marzeniem było dostać się do wojska. Ukończyłem studia w Akademii Wychowania Fizycznego, chcę się sprawdzić”, „Dlaczego wojsko? Dużo wiem o wojsku, o jego historii. Działam w Grupie Rekonstrukcyjnej…” – szybko odpowiadali pytani o powód zgłoszenia się na ochotnika, o emocje, odczucia….

Zostali żołnierzami. Otrzymali tytuł elewa. Rozpoczęli szkolenie w ramach pierwszego w tym roku turnusu służby przygotowawczej organizowanego przez Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Pierwszy krok na drodze do służby w NSR mają już zatem sobą. Już za kilka dni, 13. stycznia otrzymają broń a 31. stycznia na sztandar Centrum złożą przysięgę.
Przysięgę odbierze Komendant CS SP w Koszalinie pułkownik dyplomowany Dariusz Sienkiewicz.

szkolenie-cssp

Źródło: CSSP
Autor: kpt. Jarosław Barczewski – oficer prasowy CS SP
Zdjęcie: Tadeusz Wasilewski