Piątek, trzynastego w 3. GPR

Wbrew obiegowym opiniom i na przekór przesądom piątek trzynastego w 3. GPR okazał się być dniem miłym, sympatycznym i przyjemnym. A wszystko to dzięki gościom, jacy odwiedzili krakowską jednostkę. Oto jak pisze o nim jeden z uczestników, por. pil. Sylwester Kanadys, który pełni również obowiązki oficera prasowego jednostki.

Koniec roku kalendarzowego to nie tylko okres „spinania” dokumentacji lotniczej, ale tez chwila by rozwinąć nowe kontakty, we współpracy ze służbami ratowniczymi w rejonie odpowiedzialności 3. GPR.

Taka możliwość spotkała nas z okazji wizyty Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Kęty. Powyższa wizyta została zaplanowana z dużym wyprzedzeniem dzięki czemu st. sierż. Krzysztof Stępniak (ratownik medyczny) zaprezentował sprzęt będący w dyspozycji jednostki, oraz wyposażenie ratownicze jakim się posługujemy na co dzień.

Pełniący obowiązki dowódcy 3. GPR kpt. pil. Wiesław Jastrzębski osobiście omówił możliwości wykorzystania śmigłowców na rzecz realizacji zadań w poszukiwawczo ratowniczych w rejonie odpowiedzialności grupy. Wizyta nie była tylko prezentacją jednostronną, bowiem nasi goście zaprezentowali swoje wyposażenie oraz – korzystając z prezentacji multimedialnej – przybliżyli nam swoje zadania i najważniejsze akcje w których brali udział.

Dowódca Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Kęty Jan Wołoszyn oraz Jerzy Herma, przewodnik psa ratowniczego, przedstawili najważniejszych członków grupy, jakimi są psy wyszkolone w poszukiwaniu ludzi i będące jednocześnie jej najbardziej wszechstronnym i doskonałym narzędziem.

Spotkanie wywołało żywą dyskusję uczestników której głównym wątkiem była wyrażona przez obu dowódców chęć dalszej współpracy oraz organizacji warsztatów tematycznych, mających na celu podniesienie bezpieczeństwa oraz podwyższenie poziomu i jakości realizowanych zadań.

Na koniec całego spotkania kpt. pil. Wiesław Jastrzębski wręczył pamiątkowy ryngraf z dedykacją dla Grupy Poszukiwawczo-Ratownicza (GPR) OSP KĘTY, za co został personalnie wyróżniony maskotką z emblematem.

Spotkanie obserwował Mr. Manolito Jaarsma który w imieniu PHANTOM AVIATION (http://www.phantomaviation.nl) przybył specjalnie, by przeprowadzić, krótki wywiad z czołowym pilotem 3. GPR – st. chor. szt. pil. Mirosławem Pankowem.

Sfera zainteresowań dziennikarza związana była ze specyfiką pracy naszej jednostki, oraz z możliwościami współpracy i wykorzystania 3. GPR dla działań mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa operacji lotniczych i zagrożeń kryzysowych w naszym kraju. W rozmowie z holenderskim gościem st. chor. szt. pil. Mirosław Pankow podkreślał cele powołania naszej jednostki oraz kluczowe zadania jakie realizujemy np. w czasie przelotu najważniejszych osób w państwie. W imieniu dowódcy 3. GPR oficer prasowy por. pil. Sylwester Kanadys przybliżył strategie działań grupy i stojące przed nią perspektywy – szczególnie związane z możliwością pozyskania do 3. GPR nowego typu śmigłowca na który personel jednostki czeka z dużymi nadziejami.

Tego dnia na zaproszenie oficera prasowego na terenie jednostki przebywali również zaprzyjaźnieni spotterzy ze Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych (www.spfl.pl), dzięki którym lotnicy dysponują obszernym materiałem fotograficznym służącym do znakomitej promocji 3. GPR. Michał Wajnchold oraz Marcin Kalisz, ze stoickim spokojem fotografowali nasze zmarznięte śmigłowce, oraz trwające na nich obsługi. Uwiecznili również całe piątkowe spotkanie.

Dziękujemy oraz zapraszamy ponownie!

sylwerter kalisz - spfl 01

Źródło: http://3sltr.sp.mil.pl/
Autor: por. Sylwester Kanadys,
Zdjęcie: Sylwester Kalisz (SPFL)