Airbus podpisał umowę z Massachusetts Institute of Technology

Firma Airbus i Massachusetts Institute of Technology (MIT) podpisały umowę dotyczącą badań nad wykorzystaniem produkcji cyfrowej w branży lotniczej i kosmicznej. Dzięki współpracy z Neilem Gershenfeldem, dyrektorem Centrum Bitów i Atomów (Center for Bits and Atoms) MIT, oraz jego zespołem producent samolotów ustali, w jaki sposób koncepcje materiałów cyfrowych opracowywane przez MIT mogą znaleźć zastosowanie w projektowaniu i budowie statków powietrznych i kosmicznych.

Technologia materiałów cyfrowych oparta jest koncepcji budowania złożonych struktur poprzez komponowanie prostych zestawów z odrębnych części, podobnie jak ciało buduje wszystkie swoje proteiny z aminokwasów. Konstrukcja uzyskana w procesie montażu opracowanych przez MIT części, przypominającym proces łączenia pasujących do siebie klocków, jest nie tylko lekka i wysoce trwała, ale także łatwa w montażu i demontażu. Technika ta, która może doprowadzić do powstania zupełnie nowej metody montowania samolotów, może przynieść znaczące korzyści, w tym zmniejszenie ciężaru konstrukcji samolotowych oraz obniżenie kosztów budowy i montażu.

Firma Airbus stale poszukuje nowych, wydajnych i efektywnych kosztowo metod projektowania i produkcji samolotów, a podejście takie w sposób radykalny odbiega od tradycyjnych metod budowy płatowców, polegających na wytwarzaniu dużych konstrukcji i części w całości. Firma Airbus prowadzi również prace nad wykorzystaniem druku cyfrowego 3D w celu ograniczenia kosztów i ciężaru w produkcji poszczególnych części, a nawet większych struktur płatowców.

– Umowa z MIT otwiera przed nami interesujące perspektywy współpracy z partnerem prowadzącym badania nad najnowocześniejszymi technologiami. Firma Airbus intensywnie inwestuje w projekty, programy i partnerstwa zmierzające do tworzenia i zaoferowania naszym klientom przełomowych technologii i rozwiązań zwiększających wartość i zysk, a także pozwalających lepiej dbać o środowisko naturalne. Cieszymy się, że MIT dołączył do naszej rosnącej, globalnej sieci partnerów naukowych i że będziemy mogli wspólnie zajmować się tym kierunkiem badań – powiedział Axel Krein, starszy wiceprezes ds. badań i technologii w firmie Airbus.

– Z radością witamy firmę Airbus jako najnowszego członka CBA, który zajmować się będzie przede wszystkim badaniami nad zastosowaniem produkcji cyfrowej w branży lotniczej i kosmicznej – powiedział Neil Gershenfeld.

Airbus-MIT-agreement

Źródło / Autor: Airbus