Ostatnia droga mjr Antoniego Tomiczka

Wojskowe i cywilne poczty sztandarowe, Kompania Honorowa z 6. BPD, Orkiestra Wojskowa z Bytomia oraz przedstawiciele Sił Powietrznych, weterani, młodzi adepci lotnictwa i uczniowie pobliskich szkół towarzyszyli w ostatniej drodze mjr pil. Antoniego Tomiczka. W miniony piątek kilkaset osób pożegnało najstarszego bohatera polskich skrzydeł w jego rodzinnej miejscowości Pstrążna. Wśród nich znalazły się sztandary i delegacje 3. SLTr. i 8. BLTr. na czele z dowódcą Skrzydła płk. pil. Sławomirem Żakowskim. W trakcie wzruszającej ceremonii pogrzebowej odczytano list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Kilka dni temu Pan major Tomiczek obchodził swoje 98 urodziny i nic nie zapowiadało ze będą to urodziny ostatnie… Z tej okazji przedstawiciele lotniczej młodzieży z 8. BLTr odwiedzili Go i – po licznych opowieściach Bohatera – umówili się na następne wizyty… Dziś pozostaje już tylko żal, że nie dojdą one do skutku. Major Tomiczek swoim życiem napisał gotowy scenariusz nie tylko na film, ale i na kilka odcinków serialu.

Major Tomiczek był dwukrotnym kawalerem Krzyża Walecznych, przed wojną służył w 37. Pułku Piechoty im. Ziemi Łęczyckiej, 2. Pułku Lotniczym i 122. eskadrze myśliwskiej. Latał między innymi jako instruktor samolotami RWD-8 i PWS-18. We wrześniu 1939 roku podczas próby ewakuacji Potezem XXV do Rumunii dostał się do niewoli sowieckiej. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii i przeszkoleniu się na ciężkie bombowce Wellington i Halifax, był pilotem 1586. Eskadry do Zadań Specjalnych i 301. Dywizjonu Bombowego. Latał z Włoch z zaopatrzeniem dla powstańców warszawskich. Po powrocie do ojczyzny Antoni Tomiczek w latach 1957-1964 był pilotem sportowym w Aeroklubie Gliwickim. W 2011 r. został ojcem chrzestnym sztandaru 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Chwała bohaterom – cześć ich pamięci.

tomiczek-pogrzeb

Źródło: 3sltr.sp.mil.p
Autor: kpt. Włodzimierz Baran
Zdjęcie: kpt. Włodzimierz Baran