Kolejna akcja ratownicza na Bałtyku

W piątek, 8 listopada, załoga śmigłowca Marynarki Wojennej Mi-14PŁ/R uczestniczyła w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował litewski marynarz z jednostki towarowo – pasażerskiej znajdującej się około 19 mil morskich na północny wschód od Ustki. Poszkodowany mężczyzna został podjęty na pokład śmigłowca i pod opieką lekarza przetransportowany na ląd.

Dzisiaj nad ranem służby operacyjne Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, że pomocy potrzebuje mężczyzna z litewskiego statku „Victoria”. Z przekazanych informacji wynikało, że doznał urazu głowy i wymaga transportu do szpitala. Do akcji skierowany został śmigłowiec Marynarki Wojennej Mi-14PŁ/R dyżurujący na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Maszyna dowodzona przez kmdr por. pil. Romana Okoniewskiego wystartowała o godzinie 4.52 i po blisko 40 minutach lotu znajdowała się już nad litewską jednostką. Na jej pokład opuszczony został ratownik, który przygotował poszkodowanego do podjęcia na pokład śmigłowca za pomocą noszy. Po około 20 minutach poszkodowany został podjęty na pokład ratowniczej „czternastki” a załoga obrała kurs powrotny w kierunku lądu. O godzinie 6.10 Mi-14PŁ/R wylądował na lotnisku MW w Darłowie, gdzie mężczyzna w stanie stabilnym został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

W tym roku była to 13 akcja ratownicza na morzu z udziałem lotników Marynarki Wojennej.

Skład załogi śmigłowca Mi-14PŁ/R:

kmdr por. pil. Roman Okoniewski (dowódca załogi);
kpt. mar. pil. Sławomir Krzyszczak (drugi pilot);
kpt. mar. Paweł Koziński (lekarz);
bosm. szt. Robert Merta (ratownik pokładowy);
st. chor. szt. mar. Julian Szulc (technik pokładowy).
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą wyszkolone załogi samolotów i śmigłowców w ciągłej gotowości do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego całodobowe dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również samolot patrolowy Bryza dyżurujący na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

W ciągu ostatnich 20 lat lotnicy morscy uczestniczyli w 541 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 283 osobom.

blmw-akcja

Źródło: http://www.bl.mw.mil.pl/
Autor: http://www.bl.mw.mil.pl/
Zdjęcie: http://www.bl.mw.mil.pl/