Modlin: Zakończyły się testy systemu ILS do kat. II

W sobotę, 2 listopada br. zakończyły się testy systemu ILS do kat. II. Tym samym rozpoczyna się proces przystosowywania oraz certyfikacji całego lotniska i służb ruchu lotniczego, do obsługi systemu w II kategorii. Ukończenie certyfikacji lotniska oraz faktyczny rozruch systemu ILS w kat. II, planowane są na 2014 r.

Na naszym lotnisku od połowy września br. działa ILS w kategorii I, czyli takiej jaka jest obecna na 11 lotniskach w Polsce. System ILS w kat. II posiada w naszym kraju tylko Lotnisko Chopina.

Kategoria I umożliwia lądowanie samolotów w warunkach, gdy podstawa chmur jest na poziomie nie mniejszym niż 60 m nad płaszczyzną drogi startowej, a widzialność wzdłuż pasa jest nie mniejsza niż 600 m.

ILS w kat. II umożliwi bezpieczne lądowanie, gdy podstawa chmur będzie na wysokości nie mniejszej niż 30 m, a widzialność na drodze startowej nie mniejsza niż 400 m.

W załączniku przesyłam zdjęcia 2 zespołów urządzeń systemu ILS: nadajnika kierunku (Localizer), oraz nadajnika ścieżki schodzenia (Glide Path).

nadajnik-sciezki-schodzenia-glide-path

Źródło / Autor: Lotnisko Modlin