Airbus: wyróżnienie za integrację europejską i osiągnięcia w dziedzinie ekonomi

Airbus zdobył nagrodę za swój wkład w gospodarkę i integrację europejską. Prestiżowa „Złota Wiktoria dla Europejskiej Idei Roku” (Golden Victoria for the European Idea of the Year) przyznawana przez Niemiecki Związek Wydawców Czasopism (VDZ) została wręczona przez komisarza Unii Europejskiej ds. energii, Günthera Oettingera, głównemu Dyrektorowi Operacyjnemu Airbusa, Günterowi Butschekowi, podczas „Nocy Wydawców” w Berlinie. Po raz pierwszy nagroda ta została przyznana firmie. Do poprzednich laureatów należy prezydent Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso.
„Airbus jest odzwierciedleniem integracji europejskiej w działaniu. Nasz sukces pokazuje, co może osiągnąć Europa poprzez wspólną pracę — powiedział Günter Butschek. — Od start-upu do lidera światowego rynku w tak strategicznej i konkurencyjnej branży; mam nadzieję, że nasza historia sukcesu daje do myślenia innym europejskim liderom biznesowym i osobom podejmującym decyzje”.
Rada VDZ uznała Airbusa za doskonały przykład europejskiego przywództwa, stwierdzając, że firma zademonstrowała siłę europejskich ideałów oraz niezwykłe sukcesy, jakie może osiągnąć wspólne europejskie przedsięwzięcie.
Wszystko zaczęło się od „europejskiego marzenia o lataniu”. Czterdzieści lat temu Niemcy, Francja, Hiszpania, a później również Wielka Brytania podjęły decyzję o stworzeniu wspólnej europejskiej firmy lotniczej. Kraje te połączyły siły, aby opracować samoloty, które byłyby produkowane w zakładach w różnych krajach Europy. Niewielu spodziewało się, że nowo założony Airbus przebije się na światowy rynek. Jednak z czasem firma nie tylko zbudowała konkurencyjne maszyny, ale w ostatniej dekadzie stała się czołowym światowym producentem samolotów. Do dziś Airbus sprzedał ponad 13 000 maszyn niemal 500 klientom i operatorom z całego świata. Airbus to spółka EADS z główną siedzibą w Tuluzie we Francji.

Airbus_receives_European_Award

Źródło / Autor: Airbus

Zdjęcie: Airbus