Port Lotniczy Lublin przyjazny spotterom

Port Lotniczy Lublin we współpracy z grupą pasjonatów fotografujących statki powietrzne, wybudował tzw. górkę spotterską. Dzięki temu powstało specjalne miejsce, z którego można z bliska obserwować samoloty lądujące i startujące z lotniska.

Z faktu powstania górki spotterskiej zadowolone są obie strony, bo jak podkreśla Krzysztof Wójtowicz, Prezes Portu Lotniczego Lublin spotterzy są bardzo potrzebni na lotnisku.
– Można powiedzieć, że są dodatkową „parą oczu”, służącą zapewnieniu bezpieczeństwa. Samoloty to ich hobby. Spotterzy spędzają na lotnisku bardzo dużo czasu, mogą zauważyć coś ważnego jako pierwsi. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć starania grupy pasjonatów z naszego regionu i pomóc im w realizacji pasji – powiedział prezes Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Wójtowicz.

Prace nad górką rozpoczęły się od wyboru miejsca. Pod uwagę brano przede wszystkim dostępność terenu oraz miejsce, z najlepszym widokiem pas startowy. Górka spotterska ma ok. 4 metrów wysokości, położona jest po południowej stronie pasa, w bezpiecznej odległości od terenu lotniska. Miejsce jest dostępne dla każdego obserwatora, który będzie chciał z bliska przyjrzeć się lądującym i startującym samolotom i uwiecznić to na zdjęciach. Wjazd na górkę znajduje się przy nowej drodze w stronę Janowic – zjazd z ronda przy drodze do Mełgwi.

– Cieszymy się, że władze Portu Lotniczego otwarte są na współpracę ze spotterami. Zdjęcia z naszego lotniska goszczą już na wielu galeriach lotniczych i są dodatkowym narzędziem promującym Port Lotniczy Lublin. Górka jest usytuowana wystarczająco wysoko, więc ogrodzenie nie jest dla nas żadnym problemem, żeby wykonać ciekawe ujęcia. Wzniesienie znajduje się niedaleko od punktu przyziemienia z kierunku 025, dzięki temu mamy szansę uchwycić moment startu i lądowania samolotów – mówi Jacek Sim, reprezentant grupy lubelskich spotterów, który uczestniczył w pracach przy powstanie górki.

Budowa rozpoczęła się pod koniec sierpnia br. Port Lotniczy Lublin zapewnił środki techniczne m.in. sprzęt, dzięki któremu możliwe było odpowiednie ukształtowanie terenu. Natomiast spotterzy zajęli się wzmocnieniem górki, własnoręcznie ułożyli siatkę i posiali trawę. W przyszłości wybudowane zostanie ogrodzenie oraz barierki ochronne na szczycie górki.

Lublin górka spoterska

Źródło / Autor: Port Lotniczy Lublin