F-16 latają!

Informacją wartą poznania jest informacja wiarygodna!

Od ponad dwóch tygodni przebazowane (na czas trwania drobnych prac konserwacyjnych) F-16 z Łasku latają z krzesińskimi „Jastrzębiami” na wielkopolskim niebie. W piątek (13.09.br.) podczas rutynowego sprawdzenia pasa startowego przez służby lotniskowe wykryto usterkę – ukruszenie się betonu na pasie startowym. Ze względu na bezpieczeństwo F-16 i pieniądze „podatnika”, z których finansowana jest armia, decyzją dowódcy bazy jedyny zaplanowany tego dnia wylot samolotów F-16 został odwołany.

Po usunięciu usterki, pas startowy dwukrotnie sprawdzono w weekend i zgodnie z programem szkolenia lotniczego zaplanowano loty od poniedziałku. W weekendy loty w bazie się nie odbywają. Odstępstwem od tej reguły jest pełnienie dyżuru bojowego (QRA). F-16 z 31 i 32 BLT nie miały zaplanowanego dyżuru bojowego w tym terminie.

Zgodnie z grafikiem szkolenia lotniczego dzisiejsze wyloty realizowane są w ramach lotów dzienno – nocnych, od godz. 16.00.

Zaistniała usterka nie dyskwalifikuje gotowości F-16 do wykonania lotów, udzielenia pomocy czy obrony Polski w sytuacji zagrożenia. W piątek takiej konieczności nie było.

Stacjonujące tymczasowo w stolicy Wielkopolski maszyny z Łasku wspólnie z krzesińskimi latały, latają i latać będą z krzesińskiej bazy jeszcze do końca miesiąca, po czym wrócą do macierzystej bazy.

F-16 Piotr Łysakowski

Źródło: 2slt.sp.mil.pl

Tekst: kpt. Marlena BIELEWICZ/2. SLT.

zdjęcie: Piotr ŁYSAKOWSKI/SMLW „Krzesiny”