Kategorie
News Polska

Elewi Centrum Szkolenia Sił Powietrznych otrzymali broń

Elewi koszalińskiego Centrum Szkolenia Sił Powietrznych otrzymali broń. Za kilkanaście dni złożą przysięgę, która dopełni tej symboliki.

Niegdyś pasowanie na rycerza i otrzymanie miecza było niezwykle doniosłym wydarzeniem. Dla młodego człowieka był początkiem życia w stanie rycerskim zaś w sensie prawnym było wstąpieniem do świata dorosłych ze wszystkimi tego konsekwencjami. Na przestrzeni wieków i historii oręża obyczaje te ulegały zmianom – jednakże wymiar symboliczny i konsekwencje z tym związane pozostały niezmienne.

Na placu apelowym Centrum Szkolenia Sił Powietrznych 9. września w czasie uroczystego apelu wręczono broń elewom służby przygotowawczej. Pododdziały elewów w kolumnach czwórkowych ustawione naprzeciwko trybuny oczekiwały na przybycie komendanta Centrum – pułkownika dyplomowanego Dariusza Sienkiewicza.
alt
Wśród nich elewi, którzy otrzymają broń z rąk Komendanta: szeregowi Paweł Słomiany, Michał Malak, Magdalena Lipień, Ewelina Łomonos, Patryk Siekiera, Jakub Safjański. Po złożonym meldunku przez prowadzącego ceremonię majora Rafała Rudnika Komendant przywitał się z żołnierzami Centrum. Gromkie: „Czołem Panie Pułkowniku” zabrzmiało zdecydowanie i wyraźnie.

Pułkownik dyplomowany Dariusz Sienkiewicz zwracając się do elewów pogratulował wszystkim żołnierzom otrzymania broni, apelując jednocześnie o szanowanie powierzonego uzbrojenia, dbania o jego sprawność techniczną. Komendant Centrum przedstawił żołnierzom służby przygotowawczej zadania, cele i wymagania, jakie będą wypełniać służąc w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, przodującej Instytucji Sił Zbrojnych. „Służba przygotowawcza jest Waszym dobrowolnym wyborem. Przed Wami cztery miesiące intensywnego szkolenia a ci co wytrwają, będą mieli możliwość służyć w Narodowych Siłach Rezerwowych, a następnie jako żołnierze zawodowi. Życzę wam wszystkiego najlepszego, dużo zaangażowania w pokonywaniu trudności, które będziecie mieli na tej drodze” – na zakończenie powiedział Komendant.

Elewi Centrum Szkolenia Sił Powietrznych otrzymali broń, która dla każdego żołnierza jest symbolem siły i męstwa. Symbolizuje oddanie i wierność Ojczyźnie, a także zaufanie, jakim obdarza nas polskie społeczeństwo. Pamiętać trzeba o tym każdego dnia, dumnie nosząc mundur i godnie wypełniając swoje obowiązki. Kolejnym elementem dopełniającym wręczenie broni jest wojskowa przysięga a ta odbędzie się przed pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego 4. października.

„Przyjedź Mamo na przysięgę, zaproszenie wysłał szef….”

przysięga

Źródło: CSSP Koszalin
Autor: kpt. J. Barczewski
Zdjęcie: T. Wasilewski

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat