Nowy dach dla pilotów

Za dwa lata piloci w Dęblinie powinni pracować w nowym domku pilotów.

Do połowy 2015 roku ALSTAL Grupa Budowlana z Inowrocławia zbuduje dla nich nowoczesny jednokondygnacyjny budynek. Umowa w tej sprawie została podpisana 4 września. Inwestycja jest częścią szeroko zakrojonej modernizacji infrastruktury 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, przygotowującej jednostkę do przyjęcia systemu szkolenia zaawansowanego pilotów wraz z samolotami AJT.

Z nowego domku pilotów, o powierzchni użytkowej aż 2622 m2, ma korzystać personel dwóch eskadr lotniczych i służb organizacji lotów. Przeprowadzą się zatem tam instruktorzy szkolący obecnie podchorążych na odrzutowcach TS-11 Iskra i śmigłowcach SW-4. Budynek będzie posiadał m.in. sale konferencyjne, salę wykładową, siłownię, saunę, gabinet lekarski, szatnie, kuchnię, bufet. Wraz z domkiem pilotów powstaną ekran akustyczny, drogi dojazdowe z parkingiem na 60 aut osobowych, oświetlenie zewnętrzne terenu i mała architektura. ALSTAL także wyposaży obiekt, w szczególności salę wykładową, w systemy prezentacji, nagłośnienia, wizyjny, zintegrowanego sterowania, wideokonferencyjny i streamingu IP. Wartość kontraktu, który firma zawarła z 12 Terenowym Oddziałem Lotniskowym opiewa na kwotę 22 mln złotych.
W Dęblinie ALSTAL wznosi także na zlecenie 12. TOL budynek administracyjno-sztabowy z 30-metrową wieżą kontroli lotów oraz infrastrukturą towarzyszącą, nową bazę kompanii obsługi lotniska, budynek garażowo – warsztatowy z myjnią samochodową, budynek magazynowo – garażowy, budynek administracyjno – socjalny. Na terenie lotniska powstanie też centrum symulatorów, które będzie spełniało funkcję szkoleniową i odegra ogromną rolę w procesie przygotowywania kadr lotniczych, mamy nadzieję, że nie tylko polskich.

iskry

Źródło:sp.mil.pl
Autor: Ppłk Artur Goławski
Zdjęcie: Bartosz Bera