Szkolenie ZDS: kolejne elementy opanowane

W drugiej połowie sierpnia 2013 roku żołnierze z Zespołu Działań Specjalnych z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza realizowali szkolenie specjalistyczne korzystając z bazy szkoleniowej i obiektów Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Zakopanem.

Głównym celem szkolenia była realizacja zagadnień z zakresu wyszkolenia wysokościowego oraz nabycie umiejętności do działania w środowisku wodnym.

Żołnierze ZDS dedykowani są do działania we wszystkich strefach klimatycznych w dowolnym miejscu na świecie, bo wszędzie tam mogą otrzymać zadania realizacji aktywnej ochrony i obrony personelu, statków powietrznych lub będą stanowić element systemu aktywnej obrony baz ekspedycyjnych.

Zgodnie z tymi założeniami żołnierze ZDS w Zakopanem poznawali i doskonalili m.in. znajomość wykorzystania sprzętu stosowanego w ratownictwie wodnym, obsługi i wykorzystania sprzętu nurkowego, przygotowani byli do radzenia sobie po wodowaniu oraz udzielania niezbędnej pomocy osobom, które jej potrzebowały.

Jednocześnie na obiektach wysokościowych oraz naturalnych ścianach wspinaczkowych szlifowane były zagadnienia związane ze stosowaniem technik linowych w środowisku górskim, oraz pod kątem działania z pokładu statków powietrznych. Dodatkowo uczestnicy szkolenia doskonalili techniki udzielania pomocy przedmedycznej osobom znajdującym się w miejscach trudnodostępnych.

W ZDS przyjęto standardy stosowane w Wojskach Specjalnych w zakresie szkolenia i przygotowania żołnierzy do wykonywania zadań bojowych. Owocuje to m.in. realizowaną od lipca ubiegłego roku udaną współpracą szkoleniową z dedykowaną jednostką Wojsk Specjalnych. Każdy z żołnierzy sekcji bojowych ZDS ma wysoko podniesioną poprzeczkę do której musi się dostosować.

Pobyt w Zakopanem zaowocował tym, że wszystkie założone cele szkoleniowe zostały zrealizowane, a żołnierze ZDS bogatsi o kolejne umiejętności i doświadczenia przygotowują się już do następnych zadań.

ZDS

Źródło: 3sltr.sp.mil.pl

Autor: por. Jacek Szupryczyński

Zdjęcie: por. Jacek Szupryczyński