SPADOCHRONOWY MISTRZ WOJSKA POLSKIEGO WYŁONIONY

W dniach 21-26.07.2013 r. na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy zostały rozegrane 53 Spadochronowe Mistrzostwa Wojska Polskiego.
W mistrzostwach, w których rywalizowano w celności lądowania: drużynowej i indywidualnej, brało udział czterdzieścioro zawodniczek i zawodników podzielonych na pięcioosobowe drużyny z  instytucji i jednostek wojskowych Wojska Polskiego. Swoje reprezentacje wystawiły: 6 Brygada Powietrznodesantowa (4 zespoły – jeden niepełny), Ośrodek Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych (3 zespoły – jeden niepełny), 25 Brygada Kawalerii Powietrznej (1 – niepełny) i Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych (1). Skoki wykonywano ze śmigłowców Mi-2 i W-3 Sokół.
W ramach zawodów zaplanowana była jedna kolejka treningowa, osiem kolejek ogólnych oraz półfinał i finał drużynowy. Plan ten został zrealizowany w stu procentach, a ponieważ zdarzały się skoki powtórkowe w związku z podmuchami wiatru, zawodnicy na małą ilość skoków nie mogli narzekać. Niektórzy wykonali ich nawet trzynaście.
Zorganizowanie Mistrzostw Wojska Polskiego na otwartym cywilnym lotnisku pozwoliło zgromadzić większą ilość widzów, co z pewnością wpłynie pozytywnie na promocję tej dyscypliny – uprawianej głównie w wojsku – wśród pasjonatów lotnictwa i nie tylko. Warunki wykonywania skoków nie były łatwe, a wpływ na to miała upalna pogoda, która powodowała powstawanie turbulencji związanych z nierównomiernym nagrzewaniem się terenu. Do tego umiejscowienie rejonu lądowania w pobliżu zabudowań i innych przeszkód terenowych odzwierciedlało się w wynikach uzyskiwanych przez zawodników. Nawet najlepszym zdarzało się uzyskiwanie gorszych wyników.
Po podliczeniu pełnych ośmiu kolejek do klasyfikacji indywidualnej, niekwestionowanym zwycięzcą 53 Spadochronowych Mistrzostw Wojska Polskiego został sierż. Rafał Zgierski z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Zdobywcą srebrnego medalu został st. kpr. Marcin Mazur, również z 6 BPD. Miejsce trzecie wywalczył st. szer. Rafał Filus z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych z Poznania.
Odmiennie przedstawiała się klasyfikacja drużynowa. Po ośmiu kolejkach skoków do półfinałów zakwalifikowały się zespoły: „OSWRiS / WKS Skrzydło I”, „OSWRiS / WKS Skrzydło II”, „6 BPD I” i „6 BPD II”. Wcześniejsze różnice w centymetrach zdecydowały, iż do kolejki finałowej nie dostała się drużyna „6 BPD II”. Pozostałe zespoły w kolejce finałowej uzyskały bardzo zbliżone rezultaty, a podział miejsc medalowych przedstawił się następująco: I miejsce – drużyna „OSWRiS / WKS Skrzydło I” (kpt. Monika Sadowy-Naumienia, chor. Piotr Augustyniak, mł. chor. Maciej Lamentowicz, st. szer. Tomasz Rapita, st. szer. Rafał Filus), II miejsce – zespół „OSWRiS / WKS Skrzydło II” (chor. Marek Pietrzak, chor. Piotr Błażewicz, mł. chor. Sławomir Bednarski, sierż. sztab. Jacek Klus, st. szer. Piotr Kut), III miejsce – zespół „6 BPD I” (kpt. Artur Gosiewski, sierż. Rafał Zgierski, plut. Grzegorz Zajączkowski, kpr. Tomasz Podstawka, st.szer. Bartłomiej Wójciak). W ten sposób wszystkie medale zostały podzielone równo pomiędzy 6 BPD z Krakowa i OSWRiS SP z Poznania.

Ląduje zawodnik Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego SP z Poznania
Tekst: kpt. Artur Gosiewski
Zdjęcia: Ląduje zawodnik Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego SP z Poznania – fot. Marek Pietrzak