BLMW – RATOWNICY MARYNARKI WOJENNEJ NA ĆWICZENIACH W GDYNI

24 lipca około godziny 13.30, w rejonie Basenu Prezydenckiego w Gdyni (naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego), będzie można zobaczyć ćwiczenie antyterrorystyczno – ratownicze z udziałem śmigłowca Marynarki Wojennej. Załoga „Anakondy” z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach wykona zadanie podjęcia osoby poszkodowanej z jednostki pływającej za pomocą noszy.

Jutrzejsze ćwiczenia jest jednym z elementów obchodów święta Policji. Scenariusz manewrów zakłada przejęcie jednostki pływającej opanowanej przez terrorystów przez grupy szturmowe Wojsk Specjalnych (Formozy) i Policji. Zadaniem załogi „Anakondy” jest ewakuacja rannego podczas akcji. W ćwiczeniu uczestniczyć będzie również śmigłowiec Policji Mi-8 oraz jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa typu SAR 3000. Więcej informacji na temat obchodów święta Policji można znaleźć na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Gdyni: gdynia.policja.gov.pl .

Śmigłowiec W-3RM „Anakonda” przeznaczony jest do wykonywania zdań poszukiwawczo – ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Na pokład może zabrać do 8 rozbitków ( w pozycji leżącej 2). Obecnie lotnictwo Marynarki Wojennej eksploatuje siedem tego typu maszyn. Cztery z nich wyposażono w system obserwacji termowizyjnej, który zwiększa efektywność poszukiwania rozbitków w nocy. W-3RM wyposażony jest w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną przeznaczoną do podnoszenia lub opuszczania ludzi i ładunków za pomocą pasa ratowniczego, chusty (tzw. trójkąta ratowniczego), dwuosobowego kosza lub noszy. Dzięki rozmieszczonym wokół kadłuba nadmuchiwanym pływakom „Anakonda” ma możliwość awaryjnego wodowania. W skład załogi wchodzi do 5 osób – dowódca załogi, drugi pilot, technik-operator dźwigu, ratownik i lekarz.

BLMW

Źródło: blmw.mil.pl
Zdjęcie: blmw.mil.pl