Jak to robicie w Polsce?

Delegacja pułkowników, brygadierów i generałów Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej z ambasadorem Xu Jianem odwiedziła Dowództwo Sił Powietrznych. Gości powitał generał broni pilot Lech Majewski w asyście kierowniczej kadry DSP oraz Orkiestry Wojskowej SP i Kompanii Reprezentacyjnej SP z Dęblina.

Oficerowie z ChRL zwiedzili Salę Tradycji i wysłuchali wykładów o stanie i perspektywach Sił Powietrznych, ze szczególnym uwzględnieniem programów F-16, C-130 i modernizacji obrony powietrznej. Prezentacje wygłosili pułkownicy Wojciech Ozga, Ireneusz Nowak i Piotr Jurek – nasi eksperci od planowania, wojsk lotniczych i systemu obrony powietrznej.
Chińscy oficerowie, wśród nich dowódcy ośrodków dowodzenia i dywizji lotniczych, żywo reagowali na przedstawiane treści. Pytali między innymi o organizację systemu dowodzenia lotnictwem, o szkolenie pilotów, o wojska radiotechniczne, o porównanie walorów MiG-29 i F-16. Odnosząc się do ostatniego zagadnienia generał Majewski, generał Tomasz Drewniak i pułkownik Nowak wskazywali, że jeden i drugi odrzutowiec mają mocne strony, jednak piloci „Jastrzębi” dysponują niekwestionowaną przewagą informacyjną, która niweluje atuty aerodynamiczne MiG-ów-29. Poza tym wraz z pozyskaniem F-16 wdrożony został nowy system szkolenia pilotów, znakomicie zwiększający efektywność użycia samolotów. Za każdą z prezentacji goście z Chin podziękowali oklaskami.

W kolejnych dniach oficerowie Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, przebywający w Polsce z wizytą studyjną, odwiedzą 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego i Wyższą Szkołę Oficerską SP wraz z 41. Bazą Lotnictwa Szkolnego.

chiny

Źródło: sp.mil.pl
Ppłk Artur Goławski
Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz