Podglądanie nowoczesności

45-osobowa delegacja Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej odwiedza dowództwo i jednostki Sił Powietrznych.
Grupie przewodniczy zastępca szefa Sztabu Sił Powietrznych ChRL. Jest w niej dwóch generałów dywizji (Li Chunchao i He Linuo) oraz 43 słuchaczy studiów generalskich w chińskiej akademii wojskowej – pułkowników i starszych pułkowników (ten stopień odpowiada naszemu generałowi brygady). Od naszego kraju goście z Państwa Środka, podróżujący wojskowym Boeingiem 737, zaczynają wizytę studyjną w siłach powietrznych wybranych państw Europy. Zwiedzą Warszawę, Kraków i Poznań. W 1.Bazie Lotnictwa Transportowego przywitała ich w sobotę reprezentacja DSP z generałem brygady Krzysztofem Żabickim na czele.
zejscie po schodach samolot
W Dowództwie Sił Powietrznych spotkają się z generałem broni pilotem Lechem Majewskim i wysłuchają prezentacji na temat kierunków rozwoju SP, wdrażania nowych samolotów i śmigłowców, systemu szkolenia lotniczego, modernizacji wojsk obrony przeciwlotniczej i radiotechnicznych. Poznają jedną z najnowocześniejszych jednostek lotniczych w Europie – 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach oraz kuźnię kadr lotniczych – Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych i 41. Bazę Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.
znaczek

Z inicjatywą zorganizowania wizyty wyszła Ambasada ChRL w Polsce, deklarując zainteresowanie naszym rodzajem sił zbrojnych jako technicznie zaawansowanym i dynamicznie rozwijającym się. Z Dęblina chińscy lotnicy odlecą do Berlina.

Chiny Dęblin

Źródło: sp.mil.pl
Autor: Ppłk Artur Goławski
Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz