Biało-czerwone szachownice w Volkel

Trzy samoloty Su-22M4 oraz 4 pilotów z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego wraz z kilkunastoma technikami dowiezionymi samolotem C-295 z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego uczestniczą w pokazach lotniczych Luftmachtdagen Air Show w bazie Volkel.
Pokazy (14-15 czerwca) uświetniają setną rocznicę powstania holenderskich sił powietrznych. Ich obserwatorami będą dowódcy sił powietrznych z 28 państw Europy, uczestniczących w zorganizowanej przez gospodarzy w Eindhoven konferencji dowódców europejskiego lotnictwa wojskowego (EURAC). Wśród generałów jest dowódca Sił Powietrznych RP generał broni pilot Lech Majewski.

W Volkel barwy naszego lotnictwa reprezentować będą wyszkoleni w lataniu na pokazach piloci podpułkownik Piotr Kurzyk, major Roman Stefaniak oraz kapitanowie Dominik Łuczak i Radosław Leszczyk. Dwa Su-22M4 pokażą się w powietrzu, a trzecia maszyna stanie na wystawie. Za sterami naszych odrzutowców w Volkel zasiądą podpułkownik Kurzyk i kapitan Łuczak. Kapitan Leszczyk podczas ich występu będzie na wieży instruktorem pilotem. Natomiast major Stefaniak wystąpi w roli gospodarza stoiska z Su-22 oraz jako pilot zapasowy. Polska ekipa pokazowa wróci z Holandii 17 czerwca.

Su-22

Źródło:sp.mil.p.

Tekst: ppłk Artur Goławski
Foto: Maciej Wolański, jetzone.pl