Współpraca Finnair i Marimekko wkracza w nowy etap

Współpraca Finnair i Marimekko wkracza w nowy etap – już dziś tkaniny i zastawa projektu ikony fińskiego wzornictwa zagoszczą na pokładzie samolotów Finnair.

Symbolem współpracy stał się zaprezentowany 7 maja przez linię lotniczą Finnair samolot Airbus 330, który ozdobiono wzorem Metsänväki („mieszkańcy lasu”), czyli stylizowanymi, niebieskimi drzewami. Airbus 330, który obsługuje loty z Helsinek do Nowego Jorku i 13 azjatyckich miast dołączył do samolotu, który w październiku zeszłego roku pomalowano w charakterystyczne dla Marimekko maki (Unikko).

„Poprzez współpracę z Marimekko pragniemy przedstawić klientom Finnair ponadczasowe i zarazem nowoczesne fińskie wzornictwo” – mówi Anssi Komulainen, wiceprezes ds. obsługi klientów. „Latem nasi pasażerowie klasy biznes otrzymają posiłki na zastawie Marimekko, zaprojektowanej specjalnie dla Finnair, na pokład samolotów zawitają również serwetki, koce, poduszki oraz pokrowce na zagłówki autorstwa Marimekko. Takie same klasyczne wzory ozdobią papierowe kubki, zagłówki oraz polarowe koce i poduszki w klasie ekonomicznej”.

Kolekcję „Marimekko for Finnair” na potrzeby linii lotniczych stworzył projektant Marimekko Sami Ruotsalainen we współpracy z Kristiną i Emmą Isola, wykorzystując znane wzory autorstwa Maiji Isoli. Te klasyczne desenie oraz dominujące w kolekcji barwy – niebieski, zielony i szary – przywołują na myśl fińską przyrodę oraz widoki, jakie można podziwiać z okna samolotu.

„Wzór Metsänväki autorstwa Kristiny Isoli doskonale odzwierciedla fińskiego ducha oraz płynącą z leśnego krajobrazu energię, która motywuje Finów do działania. Projekt ten łączy w sobie majestatyczność oraz bajkowy urok fińskich lasów i dzięki temu jest jak pocztówka z pozdrowieniami z Finlandii, rozsyłana po całym świecie na biało-niebieskich skrzydłach samolotów Finnair” – mówi Minna Kemell-Kutvonen, dyrektor kreatywny Marimekko.

Zastawę i tkaniny z kolekcji „Marimekko for Finnair” zaprojektowano z uwzględnieniem specyficznych wymagań pasażerskich linii lotniczych. Naczynia używane w klasie biznes wykonano ze specjalnej lekkiej porcelany, co pomaga firmie Finnair zredukować wagę samolotów i tym samym przyczynić się do bardziej efektywnego zużycia paliwa oraz zmniejszenia wydzielania dwutlenku węgla.

FIN A330 Metsanvaki

Źródło/Autor: Finnair

Zdjęcie: Finnair