Autorów najbardziej innowacyjnego pomysłu czeka nagroda w wysokości 30 tys. euro
Spółka Airbus wybrała pięć zespołów studenckich, które wezmą udział w finale trzeciej edycji
konkursu „Pomysły z polotem”. Drużyny, które dostały się do finału, pochodzą z Australii, Brazylii, Indii, Włoch i Malezji. Swoje pomysły zaprezentują 12 czerwca 2013 r. przed jury złożonym z przedstawicieli Airbusa oraz ekspertów branżowych w centrali Airbusa w Tuluzie.
Zwycięzcy otrzymają nagrodę w wysokości 30 tys. euro, zaś za zajęcie drugiego miejsca przewidziana jest nagroda 15 tys. euro.
Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w siedzibie UNESCO w Paryżu 14 czerwca 2013 r. Organizacja UNESCO objęła patronat nad tym konkursem, w którym zadaniem studentów z całego świata jest opracowanie innowacyjnych pomysłów, które będą kształtować przyszłość lotnictwa.
Do konkursu zgłosiło się ponad 6 tys. studentów z 82 krajów – swoje projekty złożyło 618 zespołów. Koncepcje zgłaszane przez uczestników miały dotyczyć jednego z sześciu zagadnień wskazanych przez Airbusa jako najważniejsze wyzwania 21. wieku, przed którymi stoi branża lotnicza.
Charles Champion, wiceprezes Airbusa oraz patron konkursu „Fly Your Ideas”, powiedział: „Doświadczeni inżynierowie Airbusa dokonujący oceny zgłoszeń byli pod ogromnym wrażeniem jakości prac i innowacyjności uczestników. Ci utalentowani studenci z całego świata reprezentują przyszłość naszej branży i z radością przywitam ich w Tuluzie podczas rundy finałowej”.
Do finału przeszły następujące zespoły:
Australia – zespół CLiMA, Royal Melbourne Institute of Technology, za opracowanie samolotu napędzanego mieszanką ekologicznie wyprodukowanego ciekłego biometanu i ciekłego gazu ziemnego (Bio-LNG).
Brazylia – zespół Levar, Uniwersytet w São Paulo, za system ładunku i rozładunku bagażu dla luków bagażowych w samolotach redukujący nakłady pracy pracowników obsługi bagażowej dzięki rozwiązaniu opartego na zastosowaniu poduszki powietrznej, do powstania której inspiracją były stoliki do gry w hokeja stołowego.
Indie – zespół AVAS, SRM University, za redukcję hałasu pochodzącego z napędu uzyskaną dzięki modyfikacji kształtu wydechu silnika odrzutowego przy zastosowaniu inteligentnych materiałów (stopów z pamięcią kształtu). Stopy te są indukowane za pomocą zgromadzonego prądu elektrycznego generowanego przez zaawansowane materiały termoelektryczne wykorzystujące ciepło pochodzące z silnika.
Włochy – zespół Flybrid, Politechnika Mediolańska, za elektryczną/turbośmigłową kombinację w napędzie hybrydowym dla samolotów regionalnych. Układ ten wykorzystuje baterie ładowane wcześniej na ziemi, a nie podczas lotu.
Malezja – zespół Embarker, Universiti Putra Malaysia, za koncepcję samowystarczalnej kabiny samolotu, w której ciepło emitowane przez pasażerów wykorzystywane jest jako alternatywne źródło energii służące do zasilania małych urządzeń elektronicznych w kabinie.
W procesie przygotowywania prac konkursowych z zespołami pracowali oprócz pracowników uniwersytetów także mentorzy i eksperci Airbusa, którzy udzielali pomocy i wsparcia w opracowaniu koncepcji. Zespoły mają charakter międzynarodowy i wielokulturowy, a uczestnicy są studentami wielu różnych kierunków, od mechaniki przez inżynierię lotniczą i kosmiczną po biznes i design.
Poza głównym wyzwaniem Airbus zorganizował również konkurs na najlepszy wideoklip dla „Pomysłów z polotem”, na który można głosować przez internet na stronie www.airbus-fyi.com. Zespoły finalistów pochodzą z Australii, Chin, Niemiec, Kenii i Hiszpanii.
Dalsze informacje dotyczące konkursu oraz finalistów znaleźć można na stronie www.airbus-fyi.com. Na stronie tej można również oddać głos na najlepszy wideoklip.
Źródło/Autor: Airbus
Zdjęcie: Airbus